Nowe znaki stanęły w pięciu miejscach: na ul. Mielczarskiego (w pobliżu ul. Mickiewicza), na Czyżewskiego (w okolicach kościoła i przy ul. Targowej), ul. Armii Krajowej (przy skrzyżowaniu z ul. Kolejową) oraz na ul. Staszica (przy skrzyżowaniu z ul. św. Faustyny Kowalskiej). Wszystkie umieszczone są na tablicach wyklejonych folią fluorescencyjną 3 generacji, czyli o najwyższej dostępnej klasie odblaskowości.
- Dzięki zastosowaniu takiej techniki, postawione właśnie znaki są lepiej widoczne od tradycyjnych zarówno w nocy, jak i w dzień. Odblaskami zostały także oklejone słupki, na których zamontowane jest oznakowanie. Koszt przeprowadzonej modernizacji to 9 tys. zł – informują bełchatowscy urzędnicy.
Lokalizacje wybrane zostały nieprzypadkowo. Na każdym z pięciu przejść są różne rodzaje oświetlenia, co pozwoli ocenić, jak folia fluorescencyjna sprawdza się w różnych warunkach. Urzędnicy podkreślają, że jeśli rozwiązanie się sprawdzi, wkrótce podobne oznakowanie zamontowane zostanie w kolejnych lokalizacjach. Mowa o przejściach znajdujących się na tzw. małej obwodnicy, czyli al. Wyszyńskiego, ul. Armii Krajowej i Staszica) oraz na długich prostych odcinkach ulic Czyżewskiego, 1 Maja i Okrzei.
To nie koniec podejmowanych przez magistrat działań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na pasach. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie modernizacji kolejnych 6 przejść w ramach ministerialnego programu "Razem bezpieczniej". W ramach projektu poza kompleksową wymianą oznakowania pionowego na fluorescencyjne, miasto chce zastosować nowoczesne grubowarstwowe malowanie ze specjalnymi mikrogranulkami odblaskowymi.
Ponadto w planach jest użycie nowatorskiego rozwiązania – przed samymi przejściami miałyby się pojawić czerwone nawierzchnie, które z jednej strony poprawiają widoczność samego przejścia, z drugiej zaś zwiększają przyczepność podczas hamowania. Dodatkowo tam, gdzie będzie taka możliwość, zamontowane miałyby zostać barierki w formie szykan.
Zamontowanie znaków fluorescencyjnych, to jedno z wielu rozwiązań, które stosuje miasto w celu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Mowa tu chociażby o kocich oczkach czy barierach wzajemnie zachodzących – tzw. szykanach. Te ostatnie ustawione zostały w czterech lokalizacjach: na Alei Wyszyńskiego (w okolicach parkingu strzeżonego) oraz przy szkołach podstawowych nr 1, 12 i 13. Ponadto 20 przejść doposażonych zostało w specjalne progi dla osób niewidzących i niedowidzących. Nie sposób nie wspomnieć także o doświetlaniu samych przejść.