Obowiązkowe maseczki. Czy można palić papierosy?
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę (15 kwietnia) zaktualizowany projekt rozporządzenia, który ma uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Projekt po konsultacjach roboczych został skierowany do Rady Ministrów.
Obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszystkich poruszających się we wszelki sposób po terytorium kraju, w tym po drogach, nie tylko publicznych. Maseczki będzie więc trzeba używać w środkach komunikacji publicznej, czy wówczas, kiedy jedziemy rowerem, motocyklem, skuterem lub gdy idziemy pieszo.
Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy m.in. zakładów pracy, w tym także biur i budynków użyteczności publicznej - z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Małe dziecko z maską na twarzy. Lekarze protestują: "To szkodliwy pomysł"
Maseczka powinna zakrywać całkowicie podbródek, usta i nos. W trakcie noszenia nie należy jej opuszczać!
Najprostsze maseczki chirurgiczne zatrzymują cząsteczki wirusa, ale powinny być stosowane jednorazowo, co oznacza, że zwykle powinno to trwać około 10-15 minut. Po użyciu należy je wyrzucić. Jeżeli używamy bawełnianych maseczek, do wielokrotnego użytku, to nie zwalnia nas to z obowiązku przestrzegania restrykcyjnych zaleceń.
Bezwzględnie, po każdorazowym zdjęciu takiej maseczki należy ją zdezynfekować. W tym celi można ją spryskać roztworem alkoholu (minimum 70 proc.) lub wyprać w wysokiej temperaturze (minimum 60 st. C). Dobrym sposobem jest też umieszczenie jej w piekarniku na przynajmniej 30 minut w temperaturze 70 st. C.
TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Maseczki wielokrotnego użytku. Jak o nie dbać? Te zasady są bardzo ważne
Czy można palić w maseczce?
Palenie w sytuacji obowiązku noszenia maseczek jest wykluczone, wiąże się bowiem z tym, że musimy wówczas odsłonić usta! Zgodnie z założeniem przepisu tego właśnie unikać mamy w przestrzeni publicznej. Poza tym, raz założona maseczka, by spełniała swoją rolę, nie może być dotykana! Jej opuszczanie w celu zapalenia papierosa, a później ponowne zakładanie, jest więc kardynalnym złamaniem zasad higieny.
Kolejnym aspektem, nad którym każdy palacz powinien się zastanowić, jest dotykanie okolic ust i nosa. Specjaliści przestrzegają, by tego nie robić, bo każda manipulacja przy twarzy, to ryzyko przenoszenia zakażenia COVID-19.
Poza tym, co również jest już naukowo udowodnione, palenie papierosów jest dodatkowym i niebagatelnym czynnikiem ryzyka powikłań. Palacze mają bowiem, uszkodzone płuca, w przypadku zakażenia koronawirusem grozi im więc cięższy przebieg choroby. Wszystkie powyższe argumenty dotyczą nie tylko użytkowników tytoniu i tradycyjnych papierosów, ale również tych korzystających z e-papierosów.
TO WARTO WIEDZIEĆ: Który materiał na maseczkę jest najlepszy? Naukowcy ujawniają