Obowiązek noszenia maseczek. KSIĄDZ nie musi zasłaniać ust i nosa. DLACZEGO?

i

Autor: Pixabay/ Senlay Zmiany w Archidiecezji Poznańskiej. Sprawdź, czy zmieni się proboszcz w twojej parafii!

Obowiązek noszenia maseczek. KSIĄDZ nie musi zasłaniać ust i nosa. DLACZEGO? [ZAOSTRZONE ZASADY 16.04.2020]

2020-04-15 21:41

Od czwartku, 16 kwietnia każdy z nas w miejscu publicznym będzie zobowiązany do zakrywania ust i nosa. Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia zakłada, że część twarzy będzie można zasłonić nie tylko maseczką, ale także elementem odzieży (szalik, komin) lub przyłbicą. Zapisy resortu zdrowia przewidują pewne wyjątki, które zwalniają od obowiązku posiadania ochrony na twarzy. Kogo one dotyczą?

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku Polacy mają obowiązek w przestrzeni publicznej zasłaniać ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która ma chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Co do zasady, maseczki powinno się nosić obowiązkowo we wszystkich miejscach publicznych i poza miejscem naszego zamieszkania.

WATO TO WIEDZIEĆ Kiedy I Komunia Święta 2020? Bełchatowskie parafie informują o nowych datach uroczystości

Zgodnie z projektem obowiązek noszenia maseczki nie będzie dotyczyć między innymi duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania. Z początkiem kwietnia zaostrzone procedury dotyczące narodowej kwarantanny znacząco wpłynęły na polski kościół. Zgodnie z wytycznymi w jednym momencie, w świątyniach podczas mszy świętej może uczestniczyć maksymalnie pięć osób (nie licząc duchownych i posługujących). Możliwość kontaktu z duchownym została więc praktycznie wyeliminowana i w tym można upatrywać zapisu zwolnienia księży z noszenia maseczek podczas sprawowania np. mszy świętej. Wierni w tej chwili masowo uczestniczą w liturgiach korzystając z transmisji radiowych, telewizyjnych czy prowadzonych za pośrednictwem internetu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Apel strażaka, który pokonał COVID-19: "Możemy pomóc innym, którzy przechodzą znacznie gorzej zakażenie wirusem"

KTO MUSI NOSIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ?

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach,

b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

c) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),

d) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568).

KTO NIE MUSI NOSIĆ MASECZKI OCHRONNEJ?

Są jednak wyjątki, które zwalniają z tego obowiązki. Kogo i kiedy one dotyczą? Na przykład podróży samochodem osobowym, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, które nie ukończyło 4 roku życia. WIĘCEJ >>> Koronawirus. Od ilu lat dziecko musi nosić maseczkę ochronną? [ZAOSTRZONE ZASADY 15.04.2020]

Osoby, które mogą nie zakrywać ust lub nosa to także te, którym nie pozwala na to stan zdrowia. Chodzi o całościowe zaburzenia rozwoju, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielność.

Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się także w przypadku:

  • osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;
  • kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
  • żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ >>> Maseczka na koronawirusa: jak ją prawidłowo nosić? Największe błędy

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

Pogrzeby bardzo drogie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają