Jest pozytywna decyzja dla WSCHODNIEJ OBWODNICY Bełchatowa. Kiedy ruszą prace?

i

Autor: Pixabay zdj. poglądowe

Jest pozytywna decyzja dla WSCHODNIEJ OBWODNICY Bełchatowa. Kiedy ruszą prace? [MAPA]

2020-02-19 13:56

łódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich uzyskał już pozytywną decyzję środowiskową dla budowy wschodniej obwodnicy Bełchatowa, Teraz ZDW czeka na tzw. decyzję ZRID. Zgodnie z harmonogramem budowa powinna ruszyć w 2021 roku, a sama obwodnica powinna zostać do użytku dwa lata później.

W styczniu 2020 roku łódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich złożył wniosek o wydanie decyzji ZRID, która reguluje prowadzenie inwestycji w specjalny, przyspieszony sposób. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji ZDW, które jest inwestorem ogłosi przetarg w ramach zamówień publicznych, również na wybór wykonawcy.

Wszystko wskazuje więc na to, że budowa wschodniej obwodnicy powinna ruszyć w 2021 roku. Pierwszy etap prac rozpocznie się od strony południowej - ronda na skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej z Radomszczańską w Grocholicach. Kolejny etap prac rozpocznie się w 2022 roku, od ronda na przecięciu z ulicą Czyżewskiego. Dalej obwodnica pobiegnie do węzła w Dobrzelowie, gdzie połączy się z obwodnicą północną. Zgodnie z planem budowa wschodniej obwodnicy Bełchatowa powinna zakończyć się w 2023 roku.

Przebieg wschodniej obwodnicy Bełchatowa

i

Autor: UM Bełchatów Przebieg wschodniej obwodnicy Bełchatowa

Bełchatowianie odetchną z ulgą?

Licząca ponad 8 km wschodnia obwodnica Bełchatowa powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 484, która stanowi jedyny wyjazd z miasta w kierunku południowy. Jak mówi prezydent Mariola Czechowska, inwestycja, która powinna zostać zakończona w 2023 roku, znacząco odciąży ruch w mieście.

– To jedno z priorytetowych dla nas przedsięwzięć, szczególnie jeśli spojrzymy na natężenie ruchu na ulicach Czaplinieckiej i Wojska Polskiego. Obwodnica powinna przejąć ruch samochodów jadących z Łodzi w stronę Kamieńska, a co za tym idzie skutecznie rozładować tworzące się na wspomnianych ulicach korki – tłumaczy prezydent Czechowska.

Choć prace przygotowawcze nabierają przysłowiowych rumieńców, to tak naprawdę rozpoczęły się one już ponad dekadę temu. Od 2009 roku, samorząd Bełchatowa ruszył z wykupem terenów od prywatnych właścicieli. Łącznie kosztowało to ok. 6 mln złotych i udało się pozyskać 80% gruntów. Pozostałe 20 procent gruntów zostanie przejęte po uzyskaniu decyzji ZRID, która zatwierdza podziały nieruchomości oraz określa działki, jakie na mocy prawa przejdą na własność Skarbu Państwa. W konsekwencji osoby, które nie sprzedadzą miastu gruntów po cenie zgodnej z operatem szacunkowym otrzymają odszkodowanie za swoje działki.

- To bardzo duża inwestycja, a po stronie miasta oprócz wykupu gruntów leży budowa dróg dojazdowych. To są duże koszty. Będziemy się starać o wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych, ale musimy być gotowi na to, że trzeba będzie te koszty pokryć z budżetu miasta – dodaje prezydent Czechowska.

W tej chwili magistrat prowadzi uzgodnienia dotyczące chociażby wjazdów czy spraw dotyczących kanalizacji, jakie w ramach tej inwestycji są potrzebne.

- Podpisaliśmy już umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę łącznika z ul. Przemysłową. Z obwodnicą połączona zostanie też m.in. ul. Goetla. W ramach rozwiązań projektowych zadanie to przejął jednak od miasta Zarząd Dróg Wojewódzkich i to on będzie je w całości finansował – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny za inwestycje.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają