OSP Bełchatów obchodzi 120. urodziny! Zobacz piękną, strażacką historię na wystawie

i

Autor: UM Bełchatów OSP Bełchatów obchodzi 120. urodziny! Zobacz piękną, strażacką historię na wystawie

OSP Bełchatów obchodzi 120. urodziny! Zobacz piękną, strażacką historię na wystawie

2021-05-07 12:22

Stare mundury, hełmy, sprzęt gaśniczy – w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie można zwiedzać wystawę poświęconą strażakom. Ekspozycję przygotowano z okazji 120. Rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełchatowie oraz 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wystawa będzie dostępna do końca maja.

Początki straży pożarnej w Bełchatowie to oficjalnie rok 1901. Dokładnie 8 grudnia odbyło się spotkanie inauguracyjne, na którym wybrano pierwszy zarząd Straży Ogniowej Ochotniczej. Przez te 120 lat druhowie nie tylko ratowali ludzkie życie i mienie w myśl strażackiego zawołania „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, zaangażowani byli także w życie społeczne i kulturalne Bełchatowa. Ponadto, jak mówi wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański, byli swego rodzaju "pierwiastkiem niepodległości".

PRZECZYTAJ: Bełchatów: Rusza remont Kwiatowej. Na co muszą przygotować się kierowcy? MAPA utrudnień

- Data, jaka widnieje na sztandarze, czyli 1901 rok, świadczy o tym, że jednostka powstała w bardzo trudnym historycznie czasie, czasie zaborów i nieistnienia Polski na mapie politycznej świata. OSP to organizacja, która jako pierwsza pozwoliła Polakom zrzeszyć się i działać pod wspólnym sztandarze. Pozwoliła także naszym przodkom mieć wspólne marzenia, także te o niepodległości. Nasi strażacy, działając zarówno w strukturach ochotniczych jak i państwowych, pokazali, że z tego zadania wywiązali się znakomicie - mówi wiceprezydent Łukasz Politański.

POLECAMY: Rowerem elektrycznym do seniora. Opiekunki z Zelowa idą z duchem czasu!

– Walka z ogniem to najważniejsze zadanie strażaków ochotników, ale trzeba pamiętać, że to jedynie fragment ich działalności. Od samego początku przy bełchatowskiej jednostce skupiało się życie kulturalne i oświatowe, druhowie organizowali wiele przedsięwzięć i inicjatyw społecznych. Można więc powiedzieć, że historia Ochotniczej Straży Pożarnej to historia nie tylko strażaków i ich rodzin, ale także naszego miasta – mówi dyrektor bełchatowskiego Muzeum Regionalnego Marek Tokarek. I to właśnie tej historii, istorii, codziennej pracy i działalności społecznej Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełchatowie poświęcona jest najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Regionalnym. 

 CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Polsce, 7 maja. Ile jest dziś zakażeń w woj. łódzkim? [Raport 7.05.2021]

Zwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć m.in. jak na przestrzeni stu dwudziestu lat zmieniało się umundurowanie i wyposażenie strażackie. Na ekspozycji prezentowane są mundury, hełmy, sztandary i odznaczenia, dokumenty oraz wiele innych strażackich eksponatów. - Cieszę się, że nasi mieszkańcy mogą zobaczyć nasz sprzęt, zarówno ochrony osobistej jak i gaśniczy. To nasza wspólna historia - mówi Komendant Powiatowy PSP w Bełchatowie mł. bryg. Adam Pstrokoński.

PRZECZYTAJ: Brzeziny w żałobie. Pan Rysio zginął od ciosu nożem. Łzy leją się strumieniami, ruszyła zbiórka

 Ważną częścią wystawy są także prace nadesłane na ogólnopolski konkurs plastyczny „Zapobiegajmy pożarom”, który zorganizowano z okazji 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. - Prace przygotowane przez dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli wspaniale oddają charakter naszej misji, pokazują, że każdego dnia i o każdej porze najważniejsze dla nas jest ratowanie życia i zdrowia - podkreśla prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Stanisław Krasoń.

Wystawę w bełchatowskim Muzeum Regionalnym można zwiedzać do końca maja.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Łódzkie: Ilu mieszkańców regionu jest zaszczepionych przeciwko COVID-19? Urzędnicy podają liczby

OSP Bełchatów obchodzi 120. urodziny! Zobacz piękną, strażacką historię na wystawie

i

Autor: UM Bełchatów
Tak wygląda grób Zbigniewa Wodeckiego
Mógłbyś zostać strażakiem? Przekonaj się! Rozwiąż test
Pytanie 1 z 16
Do gaszenia palących się metali (sód, potas, magnez) użyjesz:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki