Zakaz, który wchodzi w życie 20 maja obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie dotyczy jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.
Nowe przepisy zdecydowanie uderzą w polskich palaczy. Nasz kraj, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych papierosów wyróżnia się na tle UE – palimy je częściej i chętniej. Jak szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych „mentole” stanowią blisko 30 proc. rodzimego rynku. W tej sytuacji ciężko sobie wyobrazić, aby wobec braku produktu, tak wiele osób pożegnało się z nałogiem. Zacznie się szukanie „miętowej alternatywy”...
Polecany artykuł:
Czarny rynek?
Z badania Forum Konsumentów wynika, że ponad połowa palaczy nie wie o nadchodzącym zakazie. Jednocześnie pytani, co zrobią, kiedy „mentoli” zabraknie w sklepach, nie mają wątpliwości - sięgną po aromatyzowane papierosy z czarnego rynku. Taką postawę deklaruje prawie 20 proc. respondentów.
- Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców – podkreśla Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu. – Ważne jest też budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości – dodaje.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wybieramy apteki z tanimi lekami. Zobacz najnowszy sondaż "Super Expressu"
Rzeczywiście za wschodnią granica Polski nie obowiązują żadne przepisy ograniczające produkcję i sprzedaż mentolowych papierosów. Maciej Ptaszyński z PIH apeluje jednak o rozwagę i rozsądek.
- Zdarza się, że w papierosach z takich miejsc znajdujemy fragmenty szkła, opiłki metalu czy trutki na szczury. Łatwo sobie wyobrazić, co może się stać, jeżeli konsument będzie inhalował taki produkt. Wielki apel o niekorzystanie z wyrobów szarej strefy – mów Maciej Ptaszynski.
Mentolowa wkładka sposobem na zefir w papierosie
Na wchodzący w życie zakaz zareagowała także branża tytoniowa. Na rynek już trafiły specjalne, jednorazowe wkładki nasączone mentolowym aromatem. Taką wkładkę należy umieścić w paczce papierosów, aby te nabrały mentolowego aromatu. Według instrukcji papierosy nabierają żądanego aromatu po godzinie. Karty sprzedawane są w dwóch wariantach: Ice i Menthol. Koszt takiej wkładki waha się – w zależności od sklepu - od 2 do 5 zł. Artykuł dostępny jest też on-line, w sieci za jedną sztukę zapłacimy ok. 1,60 zł.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ TUTAJ