Stypendyści z powiatu bełchatowskiego, którzy otrzymują od PGE GiEK stypendia naukowe, zostali docenieni za bardzo dobre wyniki w nauce i ponadprzeciętne osiągnięcia edukacyjne. 16 uczniów spełniło wszystkie kryteria regulaminu stypendialnego przygotowanego przez spółkę PGE GiEK i zatwierdzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Wśród kryteriów, które musieli spełnić znalazły między innymi: średnia ocen co najmniej 4,5 z przedmiotów kształcenia zawodowego, pozytywny wynik egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, przewidzianych w programie nauczania dla danej klasy, bardzo dobra ocena z zachowania i co najmniej bardzo dobra ocena z praktyki zawodowej. Wyróżnieni uczniowie przez najbliższe 5 miesięcy będą otrzymywać po 500 zł stypendium naukowego, które może przeznaczyć na rozwój przyszłych kompetencji zawodowych.
- Każde przyznane stypendium jest dla nas inwestycją w przyszłą, fachową kadrę, na którą będzie zapotrzebowanie w elektrowniach i kopalniach należących do PGE GiEK. Doceniamy i motywujemy wybitnych uczniów klas patronackich PGE do osobistego rozwoju, a także poszerzania swojej wiedzy merytorycznej w dziedzinach, które są kluczowe w wypełnianiu przez nas niezwykle ważnej misji, jaką jest zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego w milionach polskich domów – podkreśla Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Korzyści z funkcjonowania klas patronackich PGE jest wiele, ale co najważniejsze, są one obopólne. Dzięki klasom patronackim branża górniczo-energetyczna pozyska wykwalifikowanych pracowników niezbędnych do zachowania ciągłości działania spółek, a uczniowie mają z kolei możliwość zdobycia dobrego zawodu, który będzie potrzebny na polskim rynku pracy.
Klasy patronackie PGE, w ramach programu wspierania szkolnictwa zawodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, funkcjonują w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. gen. L. Czyżewskiego w Bełchatowie oraz Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie. Dedykowane klasy kształcą przyszłych elektryków, mechaników, mechatroników i automatyków. Porozumienia patronackie, podpisane w lutym 2018 roku przez władze PGE, dyrektorów placówek oraz przedstawicieli organu prowadzącego szkoły w obecności Marzeny Machałek, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, obowiązywać będą przez 10 lat.
W ramach „Programu wspierania kształcenia zawodowego”, spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podjęła współpracę ze szkołami powiatu zgorzeleckiego, bełchatowskiego oraz pajęczańskiego. Łącznie we wszystkich lokalizacjach stypendia naukowe zostały przyznane 37 uczniom Klas Patronackich PGE.