Pierwszy węgiel w bełchatowskiej kopalni wykopano 40 lat temu!

i

Autor: Facebook/ Muzeum Regionalne w Bełchatowie Pierwszy węgiel w bełchatowskiej kopalni wykopano 40 lat temu! Bryłę symbolicznie przekazano ówczesnemu dyrektorowi, Stanisławowi Drozdowskiemu,

Pierwszy węgiel w bełchatowskiej kopalni wykopano 40 lat temu!

2020-11-19 15:03

40 lat temu, 19 listopada 1980 roku z bełchatowskiego wyrobiska kopalni węgla brunatnego wykopano pierwszy węgiel. Symboliczna bryła kopaliny powędrowała w ręce ówczesnego dyrektora kopalni Stanisława Drozdowskiego.

Dzisiaj mija równo 40 lat od wydobycia pierwszej bryły węgla brunatnego w Bełchatowie! 19 listopada 1980 roku o 10.30, załoga koparki K-36 na głębokości 93 metrów dotarła do pierwszych warstw brunatnej kopaliny. Symbolicznie pierwszą bryłę złożono na ręce dyrektora KWB Bełchatów, Stanisława Drozdowskiego. Ten radosny moment uwieczniony na fotografiach poprzedziło wiele lat ciężkich przygotowań.

Tak naprawę, za umowny początek istnienia kopalni przyjmowany jest rok 1973, to właśnie wtedy do niewielkiego wówczas Bełchatowa przyjechała grupa pracowników, którzy utworzyli pierwszą komórkę organizacyjną przyszłej kopalni - Delegaturę Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego w Bełchatowie. To właśnie ci pracownicy rozpoczęli żmudny i długotrwały proces przygotowania dokumentacji technicznej dla planowanych robót. Dwa lata później, w 1975 powstało Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów”, a w 1977 roku ruszyło ściąganie nadkładu i tak zaczęła się budowa wkopu.

Osiem lat po wydobyciu pierwszej bryły węgla, kopalnia uzyskała swoją docelową zdolność wydobywczą. W 1988 z taśmociągów zjeżdżało 38,5 mln ton węgla rocznie. Do dziś liczba wydobytego rocznie węgla w KWB oscyluje wokół 40 mln.

Tak o pierwszej wydobytej bryle węgla pisano w lokalnej prasie. „Gazeta Ziemi Piotrkowskiej”, 21-27. XI 1973 r., nr 47):

„Teren powiatu bełchatowskiego, należący do rzędu najuboższych rolniczo rejonów kraju, gdzie piaski i wydmy, bagna i torfowiska stanowią główne cechy krajobrazu – natura, w ramach rekompensaty za ubóstwo gleb, obdarzyła bogactwem wnętrza ziemi w postaci brunatnego złota.

W pogoni za tym bogactwem pojawili się w Bełchatowie ludzie, reprezentujący najpiękniejszy i najbardziej romantyczny z zawodów (? - przyp. MR) – do dzieła tworzenia nowej historii tego miasteczka przystąpili górnicy."

Tak rozpoczyna się pierwsza, archiwalna kronika bełchatowskiej kopalni, o której, jak się okazało nie bez przyczyny pisano „księga, która przejdzie do historii.

PKN ORLEN przygotował już 108 łóżek dla pacjentów w szpitalu tymczasowym w Płocku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają