Jak przekazał rzecznik PGE Maciej Gelberg w komunikacie przesłanym PAP w czwartek (18 listopada), regionalne centrum serwisowe do obsługi farm wiatrowych i fotowoltaicznych ma powstać na 1,5-hektarowej działce pierwotnie należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Obecnie w tej lokalizacji znajduje się hala magazynowo-produkcyjna, wyposażona m.in. w suwnicę pomostową, ułatwiającą transport ładunków ciężkich i wielogabarytowych. Prace serwisowe będą przeprowadzać pracownicy spółki.
"Dzięki specjalistycznemu wyszkoleniu kilkudziesięciu ludzi konsekwentnie uniezależniamy się od usługodawców zewnętrznych w zakresie napraw i utrzymania turbin wiatrowych. To rozwiązanie pozwala na szybsze działanie w sytuacji awarii, jest też korzystne ekonomiczne, bo jesteśmy w stanie samodzielnie – korzystając z centrum serwisowego - wykonywać wiele zaawansowanych technicznie prac na głównych komponentach" - podkreślił prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski.
Dzięki temu, że nowa inwestycja znajduje się w centralnej, dobrze skomunikowanej części Polski, w odległości ok. 11 km od trasy A1, stanie się głównym magazynem części zamiennych dla potrzeb eksploatowanych przez spółkę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Składowane i przechowywane będą tu m.in. przekładnie, generatory, transformatory, a nawet tak duże elementy jak łopaty wiatraka.
Jak podaje PAP, centrum serwisowe w Piaskach będzie też zapleczem magazynowym dla planowanych inwestycji, które Grupa PGE zamierza realizować w ramach sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Bełchatowa. Transformacja ta zakłada uruchomienie szeregu przedsięwzięć, w ramach których nisko i zeroemisyjne źródła energii stopniowo zastępować będą konwencjonalną Elektrownię Bełchatów.
Wśród planowanych inwestycji rzecznik PGE wymienił m.in. instalacje PV o łączne mocy ok 600 MW, które według wstępnych założeń zostaną zbudowane na kilku kompleksach działek o powierzchni całkowitej ponad 500 ha. Jedna z farm słonecznych powstanie w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów, natomiast druga - m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie Bliźniaczą Górą Kamieńsk lub Górą Szczerców.
W tej samej lokalizacji mogą też powstać elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ok. 100 MW. PGE zastrzega jednak, że realizacja tych zamierzeń jest uzależniona w dużym stopniu od nowelizacji tzw. ustawy odległościowej.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2326,25 MW.