Narodowe Centrum Badań Jądrowych należy do największych instytutów naukowych w Polsce, dysponuje m.in. jedynym w Polsce jądrowym reaktorem badawczym Maria. Główna siedziba NCBJ znajduje się w Otwocku w dzielnicy Świerk. Wczoraj (17 kwietnia), późnym popołudniem Centrum wydało komunikat, w którym jasno wskazuje, że służby ochrony radiologicznej NCBJ nie rejestrują anomalii w promieniowaniu tła, a w samym Świerku brak jest jakichkolwiek problemów technicznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Trzech pacjentów z Drzewicy, przyjętych do bełchatowskiego szpitala ma COVID-19. Zostaną przewiezieni do Zgierza
- W związku z rozpowszechnianymi w ostatnich godzinach nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym w Świerku, informuję, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych pracuje normalnie, biorąc pod uwagę warunki epidemiologiczne. W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój. Nasze służby ochrony radiologicznej nie rejestrują też żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła – informuje dr Marek Pawłowski, rzecznik prasowy NCBJ.
Niepokojący Czarnobyl i komunikat PAA
Informacje o Świerku nie są jedynymi, które wzbudziły niepokój Polaków. Wiele osób spogląda też na wschód i ukraiński Czarnobyl – to właśnie tam setki strażaków walczą już od wielu dni z ogniem jaki pojawił się w lasach niedaleko Strefy Zamkniętej. W nocy z czwartku na piątek pożar pochłonął kolejne osady: Rudki, Buda, Krasne i Tłusty Las. Ogień pojawił się prawdopodobnie przez wypalanie traw. W związku z sytuacją na Ukrainie Państwowa Agencja Atomistyki zwróciła się do Polaków z informacją, że:
- Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju. Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki – informuje oficjalny komunikat Państwowej Agencji Atomistyki.
WARTO TO WIEDZIEĆ: W Łódzkiem może wystąpić niezwykłe zjawisko pogodowe. Możesz poczuć się jak na pustyni!
Polecany artykuł:
Dodano także, że nie ma potrzeby "przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem (w tym tzw. płyn Lugola)". PAA uzupełnia informację komunikując, że w Czarnobylu gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawienia się otwartego ognia, a silny wiatr utrudnia akcję gaśniczą.
- W dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego – dodają pracownicy PAA.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!