Spis treści
- Jak działa terapia osoczem?
- Kto może oddać osocze?
- Jak oddać osocze – krok po kroku
- Pobranie osocza lub krwi pełnej
- Co dalej dzieje się z osoczem?
- Gdzie się zgłosić by oddać osocze w Radomsku?
Separator osocza do radomszczańskiego szpitala został przekazany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Do tej pory ozdrowieńcy, którzy pokonali koronawirusa chcący oddać osocze zmuszeni byli dotrzeć do stolicy województwa, bądź Kutna, bo tylko w tych dwóch miastach dostępny był separator. Kolejna lokalizacja, tym razem w Radomsku znacząco ułatwi ozdrowieńcom z południowej części Łódzkiego dzielenie się tym cennym lekiem.
Jak działa terapia osoczem?
Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Kto może oddać osocze?
Osocze może zostać pobrane od osób, które:
- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741),
- przechorowały COVID19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i zostały uznane za wyleczone oraz czują się zdrowe,
- od zakończenia występowania objawów minęło 28 dni
- od zakończenia izolacji minęło 18 dni w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy; - są w wieku 18-65 lat;
- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Jak oddać osocze – krok po kroku
Jeśli wiesz, że jesteś ozdrowieńcem oraz spełniasz kryteria dawcy, możesz rozpocząć proces oddania osocza, nie jest on trudny, ale obejmuje jednak kilka etapów.
Wstępny wywiad i wyznaczenie terminu
Procedura pobrania osocza trwa ok. 30-40 minut, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort wprowadzono możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na konkretny dzień /godzinę.
Rejestracja w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK)
Do CKiK należy zgłosić się z dokumentem, potwierdzającym tożsamość.
Procedura kwalifikacji wraz z pobraniem próbki krwi
Po zarejestrowaniu pobierane są próbki krwi do wykonania badań laboratoryjnych kwalifikujących do oddania krwi.
Badanie lekarskie i decyzja o dopuszczeniu do oddania osocza lub krwi pełnej
Lekarz przeprowadza ocenę wyników badań laboratoryjnych, analizuje informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu i na podstawie zebranych informacji kwalifikuje do oddania krwi lub jednego z jej składników.
Pobranie osocza lub krwi pełnej
Osocze pobierane jest w CKiK metodą plazmaferezy – podczas jednego zabiegu (jednego wkłucia) pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Służy do tego specjalistyczny sprzęt zwany separatorem. Ta metoda pozwala na uzyskanie do 750 ml osocza. Oddanie osocza trwa od 30 do 40 minut. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne.
Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
Gdzie się zgłosić by oddać osocze w Radomsku?
Punkt Pobrań w Radomsku znajduje się na terenie Szpitala Powiatowego w Radomsku, ul. Jagiellońska 36.
Każdy kto chce oddać osocze proszony jest o wcześniejszy kontakt z Punktem Pobrań RCKiK w Szpitalu Powiatowym w Radomsku pod numerem tel. 669-007-066 lub e-mail: [email protected].
Telefon czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 14.00.