Podobnie jak w poprzednich edycjach i tym razem z puszkami będzie kwestować dwudziestu wolontariuszy – są tacy, którzy z inicjatywą zbiórki związani są od samego początku. Inni na przestrzeni lat dołączali do kwestowania. A datki zbierają i prezydenci i radni i bełchatowskie osobistości sportu i kultury.
-Jeżeli chodzi o kwestę, to nam się to bardzo ładnie wpisało w historię. Co roku, albo co drugi rok kwota datków bije rekord. W 2018 zebraliśmy ponad 16 tysięcy złotych – mówi Aleksander Frączkowski, przewodniczący komisji historycznej, członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa.
Rokrocznie zebrane pieniądze przeznaczane są na odrestaurowanie zabytkowych nagrobków, krzyży i pomników zasłużonych bełchatowian. Na przestrzeni kilkunastu lat z zebranych datków udało się przywrócić świetność między innymi grobom: Jana Nepomucena Kempfiego, Szymona Mielczarskiego, Stanisława Pieniążka, Olgi Iwanowny, Julianny Zawadzkiej z d. Hornich, Wojciecha Zająca czy rodziny Rodziewiczów. Lista odrestaurowanych nagrobków jest zdecydowanie dłuższa i ciągle się powiększa. Członkowie Stowarzyszenia planują też rozszerzyć swoje działania.
- Ze względu na wielowyznaniowość Bełchatowa, zdecydowaliśmy też, by zadbać o cmentarze: ewangelicki, baptystów i cmentarz żydowski – mówi Grzegorz Siedlecki, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa.
Datki w tegorocznej kweście będą zbierane w dniu Wszystkich Świętych w godzinach od 9.00 do 16.00 zarówno na cmentarzu przy Włókniarzy jak i na Wojska Polskiego. Akcja będzie też kontynuowana w Dzień Zaduszny.