Różowy Księżyc 2020 to jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych w kwietniu. Wyjątkową pełnię Księżyca będzie można zobaczyć w nocy z wtorku na środę, czyli z 7 na 8 kwietnia, a uściślając w środę bardzo wczesnym rankiem. W tym czasie Księżyc będzie wyglądał na największy i najjaśniejszy - zdecydowanie większy niż Superksiężyc, który mogliśmy zobaczyć w marcu.
Dlaczego taki duży i jasny?
Otóż w czasie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, dzięki czemu oświetla ono w całości tarczę Księżyca. Z kolei w noc z 7 na 8 kwietnia 2020, nasz satelita znajdzie się najbliżej ziemskiego globu. Co więc naturalne, Księżyc będzie się nam prezentować jako dużo większy niż zazwyczaj. To będzie po prostu "superksiężyc"!
Czy różowy Księżyc jest naprawdę różowy?
Nazwa zjawiska nie pochodzi od barwy tarczy Księżyca, lecz od koloru kwiatów floksu, których okres kwitnienia zaczyna się w kwietniu. Są one bardzo ważne w kulturze Indian z Ameryki Północnej i to właśnie dzięki nim pełnia Księżyca przypadająca w kwietniu zawdzięcza tą wyjątkową nazwę. Nie ma jednak powodu do rozczarowań. Tej nocy Księżyc będzie wyglądał wyjątkowo spektakularnie.
Kiedy obserwować różowy Księżyc?
Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu, co jest bardzo ważne w czasie panującej epidemii. Nie trzeba wychodzić na bulwary czy jechać nad Zalew Szczeciński, co w normalnej sytuacji byłoby pewnie wskazane. Wystarczy jednak wyjrzeć przez okno lub wyjść na balkon, by podziwiać go w pełnej krasie. Różowy Księżyc będzie można podziwiać już od godzin wieczornych we wtorek, 7 kwietnia, jednak stuprocentowa pełnia, a co za tym idzie - najlepszy efekt będzie można dostrzec w środę, 8 kwietnia, wczesnym rankiem, o godz. 4:35.