Mapy smogowe zaczerwieniły się w wielu regionach kraju. Najgorsza jakość powietrza dotyczy przede wszystkim dużych miast i aglomeracji, zwłaszcza tych na południu kraju, na Śląsku czy w Małopolsce. Jak się jednak okazuje zagrożenie smogiem dotyczy także województwa łódzkiego. Wraz z upływem dnia powietrze będzie się bardzo pogarszać w samym Bełchatowie i jego okolicy.
CZYTAJ: Bestia ze wschodu dała o sobie znać! Śnieżyca i potężne MROZY. Co się dzieje na drogach Łódzkiego?
Bardzo mroźna noc i bardzo rześki dzień powodują, że „podkręcamy” piece w domach, chętniej korzystamy też z kominków. Skutek w jakości powietrza widać momentalnie – miejscami jest ona określana jako fatalna, najgorzej jest w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim czy Radomsku, pomimo, że Bełchatów jest w zdecydowanie lepszej sytuacji, to wcale nie ma powodów do hura optymizmu. U nas również musimy się przygotować na znaczące przekroczenia dobowych norm pyłu PM 10.
Powietrze dobrej jakości, które nam nie szkodzi, to takie, w którym stężenia szkodliwych pyłów PM 10 nie przekracza 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), tymczasem Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje, że w poniedziałek (18 stycznia) o godzinie 15.00 w Bełchatowie to stężenie osiągnie wartość 110.1 – 150 [µg/m3]! W okolicach miasta też nie będzie dużo lepiej, bo stężenie PM 10 o tej samej godzinie prognozowane jest na wartość 80.1 – 110 [µg/m3].
TO WARTO WIEDZIEĆ: DPS Bełchatów: Bardziej boją się nowego ogniska koronwiarusa niż szczepionki! Rusza szczepienie seniorów
Najgorsza jakość powietrza określana jako „bardzo zła”, „zła” lub „dostateczna” będzie między godzinami 13.00, a 20.00. Około 22.00 w powiecie bełchatowskim powietrze osiągnie jakość „umiarkowaną”, przy takim określeniu stężenie PM 10 osiąga wartość 50.1 – 80 mikrogramów na metr sześcienny.
Rekordowe zużycie energii
Bardzo mroźne dni, to także ogromne zużycie energii elektrycznej. W poniedziałek (18 stycznia) przed godz. 10.00 zapotrzebowanie na moc w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyło 27 tys. MW, co oznacza najwyższy poziom w historii - wynika z danych publikowanych przez operatora systemu przesyłowego PSE.
PRZECZYTAJ: Kosztował 3 miliony, trwał pół roku! Tak wygląda SOR w Bełchatowie po wielkim REMONCIE! [GALERIA]
- Według wstępnych danych, momentami zapotrzebowanie zbliżało się do 27,2 tys. MW. Prognoza PSE na poniedziałek przewidywała przekroczenie granicy 27 tys. MW, ale nieco później - ok. południa, a potem w szczycie popołudniowym - między 16 i 18. Rekordowe zapotrzebowanie na moc wiąże się z bardzo niskimi temperaturami. Poprzedni rekord - już według ostatecznych danych PSE - padł 10 grudnia o godz. 13.15 - zapotrzebowanie wyniosło wtedy dokładnie 26 817 MW. Jeszcze wcześniejszy rekord - 26 504 MW - padł 25 stycznia 2019 r.- informuje PAP.
POLECAMY: Czy w elektrowni Bełchatów powstanie spalarnia śmieci? PGE ogłosiło przetarg na instalację!