W sobotę (30 stycznia), około godziny 13.00, pod naporem śniegu runęła część dachu namiotu nad lodowiskiem. Stalowa konstrukcja i brezentowe poszycie, prawdopodobnie nie wytrzymały ciężaru i runęły do środka wielkiego namiotu. Szczęśliwie na tafli nikogo nie było, bo w obiekcie w momencie katastrofy trwała przerwa między sesjami.
Choć śnieg wygląda pięknie, kiedy pokrywa dachy, to może być niebezpieczny dla jego konstrukcji. Ciężar objętościowy śniegu ulega zmianom. Specjaliści podkreślają, że zwykle rośnie wraz z czasem zalegania, ale jest też zależny od miejsca, wilgotności, klimatu, a nawet od wysokości nad poziomem morza.
PRZECZYTAJ: Gliwice: Wybuch domowej BIMBROWNI! Ludzie uciekali z domów, silna EKSPLOZJA uszkodziła okna!
Ile ważny śnieg?
Przyjmuje się, że: 1m3 świeżego śniegowego puchu waży do 200 kg. Przeliczając to na powierzchnię dachów szacuje się, że 1m2 takiego śniegu (o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm) może ważyć blisko 50 kg. Kiedy jednak pokrywa „złapie” wody, te wartości znacznie rosną, nawet do 800 kg na 1m3, a ta topniejąca warstwa może być jeszcze cięższa i dochodzić nawet 900 kg! Strażacy apelują, by śnieg usuwać na bieżąco! Nie ma na co czekać, czas złapać za łopatę, zwłaszcza w przypadku płaskich dachów. Gromadząca się śnieżna pokrywa, zwłaszcza kiedy delikatnie się rozpuszcza i ponownie zamarza (np. w nocy) powoduje coraz większe obciążenie konstrukcji.
TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Szykuje się piekło na drogach! Synoptycy ostrzegają. IMGW wydaje ALERTY!
Śnieg na dachu, a prawo
Warto podkreślić, że sprawę śniegu na dachach regulują przepisy prawa. W tym zakresie Polska jest podzielona na pięć stref, w których obowiązują różne dopuszczalne wartości obciążenia śniegiem. Wahają się one od 70 kg/m² (w strefie pierwszej) do ponad 120 kg/m² (strefa czwarta). Jest to oczywiste – im dach bardziej stromy, tym mniejsze zagrożenie dla niego stanowi padający i zalegający śnieg. Nie bez powodu dachy górskich domów są bardzo strome. Gorzej sytuacja wygląda na nizinach, gdzie częściej nieruchomości mają minimalnie pochylone, bądź wręcz płaskie dachy. W tym przypadku natura za nas pracy nie wykona – czekanie na roztopienie się śniegu może nieść bardzo poważne konsekwencje.
POLECAMY: Bałtów: W parku rozrywki ZAWALIŁ się dach nad lodowiskiem! Trwa akcja straży pożarnej
Zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym (art. 61 pkt. 1 i 2) właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany zapewnić "dochowując należytej staranności" bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego w razie wystąpienia czynników zewnętrznych związanych m.in. działaniem sił natury, takich jak intensywne opady atmosferyczne, które mogą spowodować zagrożenie dla budynku lub ludzi, więcej >>> ZIMA i jej mniej urocze oblicze! To zaniedbanie może DUŻO KOSZTOWAĆ! Straty mogą sięgać tysięcy!