bełchatów. elektrownia. sokoły

i

Autor: PGE

Sokoły wędrowne będą miały nowy dom! Gdzie? Wśród kominów Elektrowni Bełchatów!

2020-02-15 15:43

Elektrownia Bełchatów wyciąga pomocną dłoń do... skrzydlatych drapieżników. Jeszcze w tym miesiącu na jednym z bloków energetycznych zostanie wybudowane gniazdo dla sokołów wędrownych. Co ciekawe ptaki nie są nowymi lokatorami w elektrowni, mieszkają tam już od roku. Teraz jednak przyszedł czas na komfortową przeprowadzkę!

Skąd pomysł, aby sokole gniazdo powstało na terenie energetycznego giganta? Jak się okazuje, to właśnie drapieżniki wybrały to miejsce. Para bełchatowskich sokołów w ubiegłym roku zagnieździła się w Elektrowni Bełchatów na poziomie 75 metrów nad ziemią, na galerii nawęglania jednego z 13 pracujących bloków energetycznych.

- Znalazły sobie dosyć niewygodne miejsce po gołębiach. Sokoły same gniazd nie budują, dlatego chcemy im stworzyć w miarę komfortowe warunki, żeby na przyszłość miały trochę łatwiej - wyjaśnia Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", który wybuduje gniazdo.

Drapieżnikom tak przypadła do gustu industrialna lokalizacja, że w gnieździe wykluło się pisklę, które zostało zaobrączkowane przez ornitologów z Włocławka.

Skrzynka lęgowa na wysokości 100 metrów

Skoro sokola rodzina się powiększyła, czas na nowe lokum. Gniazdo powstanie w nieco innym miejscu, bo na dachu jednego z bloków energetycznych, na wysokości ok 100 metrów.

- Wewnątrz obiektu będzie drewniana skrzynia wysypana żwirem. Na zewnątrz będzie podest dolotowy na którym ptaki będą mogły lądować i wchodzić do gniazda - zdradza Sławomir Sielicki.

Sokoły, drapieżniki polujące na inne ptaki, chętnie osiedlają się w naturze na półkach skalnych i klifach. Nic więc dziwnego, że wysokie budynki i niedostępne konstrukcje przemysłowe są dla nich idealnym miejscem do zamieszkania.

- Jeszcze 20 lat temu sokołów w Polsce prawie w ogóle nie było. Dzięki naszym działaniom tych gniazd przybywa. Aktualnie mamy 40 stanowisk lęgowych w kraju. Większość na budowlach przemysłowych. Chciałbym jeszcze dodać, że nazwa sokół wędrowny jest bardzo myląca. W naszej strefie klimatycznej ten gatunek jest praktycznie osiadły i cały rok przebywa w swoim rewirze. Jedynie młode osobniki w pierwszym roku życia trochę migrują i szukają swojego miejsca na ziemi - wyjaśnia ornitolog.

Gniazdo będzie na bieżąco monitorowane, szczególnie w okresie lęgowym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają