Sąd Penitencjarny bez opuszczania swojej siedziby przy ulicy Słowackiego 5 w Piotrkowie Trybunalskim rozpatrywał wnioski o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia, przerwy w karze oraz udzielenie zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.
- Do specjalnie przygotowanego w areszcie pomieszczenia doprowadzano skazanych, którzy mogli stanąć przed obliczem sądu. W wokandzie uczestniczyli oczywiście także prokurator i adwokaci będący fizycznie w sądzie oraz wyznaczony przez dyrektora aresztu przedstawiciel jednostki penitencjarnej, który pozostawał na jej terenie. Od czasu wprowadzenia ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym odbyły się już trzy wokandy z wykorzystaniem wideokonferencji – informuje Cezary Jabłoński, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.
PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Więźniowie z Piotrkowa Trybunalskiego szyją maseczki [ZDJĘCIA]
Piotrkowska jednostka penitencjarna sprzęt do wideokonferencji posiada od 2010 roku. Był on dotychczas wykorzystywany do prowadzenia czynności procesowych, głównie przesłuchań przez organy znajdujące się w odległych miastach lub poza granicami kraju. Dzięki wideokonferencji możliwe było prowadzenie różnych spraw osadzonych znanych z pierwszych stron gazet w tym skazanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii, bez konieczności ich transportowania, związanych z tym kosztów, przedsięwzięć oraz niepotrzebnej sensacji.
WATO TO WIEDZIEĆ: Koronawirus w Polsce: jak zrobić filtr do maseczki w domu