Wybór drzewka zależy od naszych preferencji – chcemy, żeby choinka długo cieszyła nasze oczy czy stawiamy raczej na piękny zapach? Nie bez znaczenia jest też cena.
Choinka, która najdłużej wytrzyma
To zdecydowanie jodła i to zarówno pospolita jak i kaukaska. Oba drzewka charakteryzują długie, ale płaskie i tępo zakończone igły. Te nie kłują w palce – co może być szczególnie polecane dla osób z małymi dziećmi. Warto podkreślić, że taka choinka nie obsypuje się i do samego końca utrzymuje igły na swoich gałązkach, te zbiegiem czasu po prostu robią się nieco „oklapłe”. Jodły uchodzą za najszlachetniejsze choinki, więc ich cena należy do najwyższych – za ten rodzaj choinki zapłacimy od 100 do 200 zł (w zależności od wielkości). Wadą tego drzewka jest brak zapachu.
CZYTAJ: Gdzie kupić choinkę w Bełchatowie? Ile kosztuje świąteczne drzewko?
Choinka, która jest najpopularniejsza
To zdecydowanie świerk. Podobnie jak w przypadku jodły mówimy i w tym przypadku o dwóch rodzajach – pospolitym i kłującym. Ten pierwszy z wymienionych ma sztywne i krótkie za to kłujące igły. Niestety świerk pospolity gubi je momentalnie, właściwie już w momencie przyniesienia drzewka do domu na podłodze roi się od igieł, a po kilku tygodniach świerk zrzuca je wszystkie. Cena takiego drzewka waha się od 30 do 60 zł. W podobnej cenie, choć ciut drożej kupimy świerk kłujący. To drzewko będzie nieco dłużej cieszyć nienagannym wyglądem, ale – zgodnie z jego nazwą - należy uważać na jego igły, bo są wyjątkowo kłujące. Te dwa rodzaje drzew będą też wypełniać nasz dom zapachem igliwia.
TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Wierni omijali kościoły szerokim łukiem! Bełchatów krainą bezbożników? NAJNOWSZY RAPORT
Choinka, która najpiękniej pachnie
To zdecydowanie sosna pospolita, przez wzgląd na swój wygląd – niezbyt gęste igliwie nie jest często wybierana na bożonarodzeniową choinkę. Wygląd odpłacają dwie rzeczy - bardzo atrakcyjna cena (max 40 zł) oraz żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach.Warto podkreślić, że sosna jest również bardzo kłując, więc wystrojenie jej na święta będzie wymagać od nas poświęcenia.
Niezależnie od rodzaju drzewka zależy nam na tym, by wybrać to jak najświeższe. Po czym poznać, czy choinka jest świeżo ścięta?
- Starajmy się wybierać drzewka które mają żywo zielone igły, giętkie gałązki, bo to świadczy o tym, że one są świeże, nie dawno ścięte. Natomiast jeżeli są znaczące ilości przebarwień, gałązki są sztywne, pękające, to świadczy o tym, że drzewko było ścięte dawno i straciło swoją żywotność – doradza Wojciech Zając, nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów.
SPRAWDŹ: Bełchatów: Powiatowe lodowisko już otwarte! Jakie zasady obowiązują?