Flaga Polski

i

Autor: Pixabay

Święto Niepodległości 2020. Jak prawidłowo powiesić flagę? Często robimy to ŹLE!

2020-11-10 11:32

W środę, 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości i z tej okazji na wielu budynkach, w tym również prywatnych wywieszana jest flaga Polski. Niestety nie zawsze jest to zrobione w prawidłowy sposób. Wywieszając biało-czerwone barwy w Święto Niepodległości pamiętajmy, że są one, obok wizerunku orła białego oraz "Mazurka Dąbrowskiego" symbolami naszego kraju i podlegają ochronie prawnej!

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych określa, że biało-czerwone barwy, obok wizerunku orła białego oraz "Mazurka Dąbrowskiego" są symbolami naszego kraju, a z tego względu przysługuje im szczególna ochrona prawna. Każdy obywatel RP ma prawo i obowiązek otaczać je czcią oraz szacunkiem. Niestety, często w wyniku niewiedzy dochodzi do popełniania błędów przy wywieszaniu polskiej flagi. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!

CZYTAJ: Bełchatów: Jak będziemy świętować Dzień Niepodległości? Co się odbędzie 11 listopada?

Przede wszystkim należy zadbać, by wywieszana flaga była czysta, pozbawiona jakichkolwiek napisów, czy rysunków, a jej barwy nie powinny być wyblakłe. Flaga wywieszana na prywatnych domach i mieszkaniach nie powinna również zawierać herbu, czy godła, ponieważ takie flagi są zarezerwowane dla instytucji publicznych. 

Dwa pasy (biały i czerwony) na polskiej fladze mają taką samą szerokość. Jeśli flaga wisi poziomo biały pas znajduje się na górze, natomiast w pozycji pionowej biały pas znajduje się po lewej stronie. Gdy flaga jest powieszona pionowo na maszcie, biały pas musi znajdować się przy nim. Pamiętajmy, że ustawa daje każdemu prawo do używania barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń!

Święto Niepodległości. Uważasz się za patriotę? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 10
W którym roku Polska odzyskała niepodległość?
Super Raport 09.11 (Goście: Adrian Zandberg - Lewica oraz dr Tomasz Płudowski - amerykanista z Collegium Civitas)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają