Niedziela jest ostatnim dniem w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19, gdy do rejestrujących dołączają kolejne roczniki. Tym razem są to osoby w wieku od 18 do 21 lat, które w I kwartale tego roku nie zadeklarowały woli zaszczepienia się. Jeśli to zrobiły, możliwość taką otrzymały od 4 maja.
PRZECZYTAJ: Łódzkie: Ilu mieszkańców regionu jest zaszczepionych przeciwko COVID-19? Urzędnicy podają liczby
Od 9 maja na szczepienie rejestrować się mogą roczniki: 2000, 2001, 2002 i 2003. Dla osób, które 18. urodziny będą obchodziły w kolejnych dniach, e-skierowania na szczepienia będą wystawiane w dniu ukończenia pełnoletności.
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w nadchodzącym tygodniu Rada Medyczna opublikuje stanowisko dotyczące szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia.
POLECAMY: Brzeziny: Z zimną krwią wbił nóż w serce Pana Rysia! Poszło o... 6 zł! Co dalej z nożownikiem?
- W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16 - 17 lat - zapowiedział resort zdrowia. - Biorąc pod uwagę wpływ, jaki ta decyzja może mieć na proces rejestracji, odraczamy decyzję o wystawianiu skierowań dla części pacjentów z rocznika 2003. Zasady rejestracji i szczepień tej grupy zostaną zakomunikowane po wydaniu opinii Rady Medyczne - poinformowało w sobotę ministerstwo.
CZYTAJ TAKŻE: Na lotnisku ruszył punkt testowania na Covid-19. Kto i na jakich zasadach może się zbadać?
Kolejne roczniki - jak zapisać się na szczepienie?
W przypadku najmłodszych roczników proces rejestracji na szczepienie wygląda identycznie, jak w pozostałych grupach wiekowych. Zarejestrować się na szczepienie można na cztery sposoby: przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień (numery do punktów szczepień można znaleźć m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie). Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 za pośrednictwem infolinii 989.