Szczepionka na koronawirusa w Polsce. Gdzie się odbędą?
Wiele wskazuje na to, że już za parę dni powinniśmy znać odpowiedź na to pytanie. Do 11 grudnia trwa rejestracja podmiotów, które chcą uczestniczyć w programie szczepień. Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, w szczególności tych, które mają już podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej.
- Pierwszeństwo mają poradnie podstawowej opieki zdrowotnej, ale czekamy na wszystkie placówki medyczne, które spełnią kilka podstawowych wymogów. Między innymi jest to możliwość prowadzenia szczepień przez 5 dni w tygodniu i będzie miała możliwość do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu. W tym ogłoszeniu, które publikujemy na stronie NFZ jest też informacja dotycząca zespołu wyjazdowego, czyli takiego zespołu, który będzie szczepił tych pacjentów, którzy ze względu na swój stan zdrowia, wiek nie mogą samodzielnie zgłosić się do punktu szczepień – mówi Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.
Informację o tym, w których konkretnie punktach będzie można zaszczepić się na koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia poda 15 grudnia.
Szczepionka na koronawirusa w Polsce. Kiedy będzie można z niej skorzystać?
Jak powiedział na antenie radia RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski, wszystko zależne jest od działań ekspertów Unii Europejskiej.
- To wszystko jest uzależnione od m.in. Europejskiej Agencji Leków, która musi podjąć decyzję. Jej pierwsze posiedzenie, które dotyczy dopuszczenia jednej ze szczepionek, jest wyznaczone na 29 grudnia, więc jeżeli ten optymistyczny scenariusz byłby realizowany, to w zasadzie moglibyśmy mieć najpierw tę decyzję, później dopuszczenie Komisji Europejskiej, to myślę, że gdzieś w połowie stycznia te szczepionki mogą realnie zacząć przyjeżdżać do Polski - wyjaśnił szef resortu zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Bełchatów: CIĄGLE łamiemy te przepisy! Policja sypnęła MANDATAMI!
Proces szczepień będzie przebiegał w czterech etapach:
- rejestracja online,
- zgłoszenie do punktu szczepień,
- szczepienie,
- obserwacja oraz powtórzenie procesu.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, pierwsza tura szczepień obejmie osoby najbardziej narażone poważnymi konsekwencjami dla zdrowia w przypadku zakażenia koronawirusem, czyli personel medyczny, pensjonariuszy DPS-ów, przedstawicieli służb mundurowych oraz seniorów. Potem ze szczepionek będą mogli skorzystać pozostała część społeczeństwa.
Polska zapłaci za szczepionki 5-10 mld złotych