Tkaczka przy pracy. Powstaje kolejny mural w centrum Bełchatowa

i

Autor: UM Bełchatów Na najnowszym muralu można będzie zobaczyć tkaczkę przy krosnach w dawnych zakładach Bawełnianki

Tkaczka przy pracy. Powstaje kolejny mural w centrum Bełchatowa

2020-08-07 18:29

Po Ewie zrywającej jabłko nawiązującej do herbu miasta i portrecie patrona miasta św. Jana Pawła II czas na kolejny mural w Bełchatowie. Na jednej z kamienic przy ulicy Pabianickiej powstaje właśnie graffiti z tkaczką przy pracy nawiązujące do historii przemysłu tkackiego w Bełchatowie.

"Historia nicią pleciona" to temat muralu, który powstaje przy ul. Pabianickiej 25, jednym z odnowionych dziesięciu miejskich budynków, tzw. Kamienic Tkaczy. Malowany właśnie uliczny obraz, podobnie jak dwa wcześniejsze, nawiązuje do symboli Bełchatowa – tym razem do przemysłu tkackiego.

Autorem graffiti jest Tomasz Pieczara, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa w dziedzinie kultury z 2016 roku, który właśnie maluje trzecie dzieło nawiązujące do przemysłu tkackiego.

- To swojego rodzaju wspomnienie z przeszłości. Bawełnianka od lat jest kojarzona z Bełchatowem, pamiętam jeszcze sam zakład. Kiedy zastanawiałem się, jak pokazać "Historię nicią plecioną" uznałem, że najlepszym wyborem będzie ukazanie tkaczki przy pracy. Tak naprawdę mój mural ukazuje bowiem nie tylko historię zakładu, ale także ludzi z nim związanych – mówi Tomasz Pieczara. Mural ozdobi jedną ze ścian kamienicy przy ul. Pabianickiej 25.

To już kolejny mural na odnowionych kamienicach w centrum miasta. Dwa obrazy są już gotowe. Pierwszy z murali, przy ul. Bawełnianej przedstawia Ewę zrywającą jabłko i jest oczywistym nawiązaniem do herbu miasta, z kolei obraz przy ul. Pabianickiej to oryginalny portret patrona Bełchatowa – św. Jana Pawła II.

- Ta forma sztuki wydaje się idealna dla pokazania symboli naszego miasta i jego wyjątkowości. Nowoczesne uliczne obrazy trafiają zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców - mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Miasto nie ponosi kosztów związanych z wykonaniem murali. Jak informuje magistrat, pieniądze na ten cel pochodzą od sponsorów.

Luksusy w PRL. Życie jak w madrycie!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki