Cała wyborcza procedura rozegra się właściwie w ciągu miesiąca, z końcem marca mamy bowiem poznać młodych radnych, którzy zasiądą w sali na posiedzeniach. Zanim jednak do tego dojdzie, tak jak w prawdziwych wyborach uruchomiona zostanie cała wyborcza machina. Poniżej przedstawiamy harmonogram wyborów do Młodzieżowej Rady Gminy Bełchatów.
27 lutego ruszy rejestracja kandydatów, którzy chcą ubiegać się o mandat. Chętni do startu w wyborach będą mieli czas na zgłoszenie swojej kandydatury do 11 marca. Pięć dni później, 16 marca zostaną ogłoszone pełne listy kandydatów.
Kto może kandydować?
Podobnie jak w przypadku „dorosłej” rady, przede wszytskim liczy się chęć i zaangażowanie. Władze gminy Bełchatów zachęcają wszystkie młode osoby, które ukończyły 13 lat, ale nie przekroczyły 18 roku życia do startu w wyborach.
- Interesują cię sprawy lokalnego samorządu, chciałbyś działać na rzecz swojej Małej Ojczyzny? Spróbuj sił w wyborach do Młodzieżowej Rady Gminy Bełchatów, które odbędą się już w poniedziałek, 23 marca – zachęcają urzędnicy gminy Bełchatów.
Kiedy wybory? Kto i gdzie może głosować?
Na kampanię wyborczą kandydaci - juniorzy zbyt wiele czasu mieć nie będą. Wybory zaplanowano bowiem na 23 marca. Do głosowania są uprawnieni wszyscy mieszkańcy gminy - warunek jest jeden, muszą mieć od 13 do 18 lat. Łącznie swój głos w wyborach może oddać 620 osób, taka liczba mieszkańców szczyci się tym właśnie wiekiem.
Okręgi wyborcze będą odpowiadać zasięgom okręgów szkolnych dla poszczególnych placówek oświatowych na terenie gminy. Również w szkołach będą usytuowane lokale wyborcze, na terenie szkół prowadzona będzie kampania wyborcza. Szczegółowe informacje, związane z praktycznymi rozwiązaniami tych kwestii (gdzie zgłaszać kandydata, ilu radnych wybranych zostanie w danym okręgu, jakie działania dozwolone są w kampanii, etc), przekażą swoim uczniom dyrektorzy poszczególnych szkół.
Wyniki wyborów zostaną ogłoszone najpóźniej 30 marca.
Czym jest młodzieżowa Rada Gminy?
– Młodzieżowe Rady tworzone są przez grupę młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników i rówieśniczki w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach, które stanowią okręgi wyborcze – mówi dla portalu ngo.pl Mateusz Czerniga, członek Zarządu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych.
Takie Rady pełnią rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych obywateli oraz wyrażanie opinii o działaniach tych władz. Warto podkreślić, że Młodzieżowe Rady nie są organizacjami pozarządowymi i nie posiadają także osobowości prawnej. Pierwsza juniorska rada powstała na początku lat 90-tych w Częstochowie. Po 30 latach te rady stały się szalenie istotnym narzędziem umożliwiającym włączenie młodzieży w proces podejmowania decyzji na szczeblu lokalnym. Nic więc dziwnego, że z roku na rok liczba samorządów, która decyduje się powołać obok „dorosłej” tą „młodszą” radę rośnie, a ich działanie z dnia na dzień staje się coraz bardziej efektywne.