W Bełchatowie powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów [SZCZEGÓŁY]

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Pexels

W Bełchatowie powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów [SZCZEGÓŁY]

2021-03-23 14:50

PGE Energia Ciepła planuje budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii niedaleko Elektrowni Bełchatów. Realizacja pierwszego tego typu przedsięwzięcia w województwie łódzkim ma zakończyć się w 2024 roku. Obiekt ma przetwarzać rocznie 180 tysięcy ton odpadów komunalnych.

Zadaniem Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) będzie odzysk energii z przetwarzanych odpadów komunalnych, z zachowaniem rygorystycznych europejskich wymagań środowiskowych. Wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna trafi do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i przyczyni się do zwiększenia ilość produkowanej energii z odnawialnych źródeł energii, natomiast ciepło trafi do domów i mieszkań przyłączonych do sieci ciepłowniczej Bełchatowa.

"Instalacja termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii to instalacja, która pozwala w ekologiczny sposób zagospodarować odpady nienadające się już do dalszego przetworzenia. W dobie wyzwań polityki klimatyczno-energetycznej transformujemy nasze aktywa w kierunku wytwarzania ciepła w jak najmniejszy sposób oddziałujący na środowisko" – wyjaśnił prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak.

Jak podkreślił prezes PGE, inwestycja w termiczne przekształcanie odpadów wpisuje się w program transformacji energetycznej kompleksu górniczo-energetycznego Bełchatów.

CZYTAJ TEŻ: SZOK! 42-latek WYLAŁ SZAMBO DO LASU. Fekalia będzie musiał... POSPRZĄTAĆ

Podczas wtorkowej (23.03) prezentacji projektu wskazano, że ITPOE w Bełchatowie będzie uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami. Do Instalacji będą trafiały odpady komunalne, wstępnie przesortowane w miejscu ich powstawania, czyli tzw. frakcja resztkowa. Jej działanie wpisuje się także w gospodarkę obiegu zamkniętego.

Dyrektor projektu budowy ITPOE Bełchatów Grzegorz Pelczar poinformował, że przy budowie nowej instalacji zostanie wykorzystane doświadczenie z powstałego w 2018 roku ITPOE w Rzeszowie, która dostarcza ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców miasta.

"Otwieramy się na dostępne lokalne zasoby, a odpad komunalny jest takim właśnie zasobem. To odpad, który sami wytwarzamy. Nasz kierunek to zużywać to, co powstało w naszych domach i zawracać to do systemu, żeby energia krążyła zgodnie z gospodarką obiegu zamkniętego" – podkreślił.

Zapewnił, że obiekt będzie spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT) oraz będzie w pełni bezpieczny dla mieszkańców. Wyposażony zostanie m.in. w system monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń, których wyniki będą na bieżąco dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Będzie także posiadać automatyczny system zabezpieczeń, monitorujący nawet najmniejsze przekroczenie przyjętych norm emisji.

Instalacja ma przetwarzać rocznie 180 tys. ton odpadów komunalnych, co pozwoli uzyskać dyspozycyjność na poziomie 8 tys. godzin.

"W przypadku projektu w Bełchatowie będą trafiać do niego przede wszystkim posortowane wstępnie odpady z żółtych (tworzywa sztuczne i metale) oraz niebieskich (papier) worków. Będą one pozbawione frakcji bio, co powoduje, że nie będziemy mieli do czynienie z odorami, czego wszyscy się obawiają. Odpady do instalacji będą trafiać transportem kołowym" - dodał Pelczar.

W ITPOE zostanie zastosowana technologia oparta na dwóch kotłach z rusztami skośnymi, schodkowymi, wyposażonym w turbinę parową i generator elektryczny, a także dedykowaną instalację oczyszczania spalin. Takie rozwiązania działają w wielu miejscach na świecie i są bezpieczne dla środowiska.

Wzorowany pod względem architektonicznym na rzeszowskiej instalacji obiekt powstanie na terenie Elektrowni Bełchatów. Zakończenie przetargu na wybór generalnego wykonawcy planowane jest na początek 2022 r. Natomiast zakończenie budowy i uruchomienie instalacji planowane jest na rok 2024.

W ITPOE w Bełchatowie ma zostać zatrudnionych ok. 50 osób.

"Tym spotkaniem zaczynamy kampanię informacyjną, ponieważ chcemy rozmawiać ze wszystkimi emisariuszami tego projektu: mieszkańcami, samorządami. Mam nadzieję, że tych spotkań będzie więcej, bo rozumiemy, że każda nowa inwestycja jest źródłem wątpliwości. Większość z nich bierze się ze zwykłej niewiedzy, ale od tego są fachowcy i eksperci, żeby udzielać odpowiedzi" – podkreślił prezes PGE Energia Ciepła.

Zapowiedział, że docelowo na terenie bełchatowskiego kompleksu przeprowadzonych zostanie szereg inwestycji, w których wykorzystany zostanie potencjał odnawialnych źródeł energii. Oprócz ITPOE mają powstać tu m.in. farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt, mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości ok. 609 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Zgierz; spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Siechnicach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki