Wawrzkowizna, Patyki, Wyspa. Kiedy i jakie kąpieliska ruszą? Na plaży NOWE ZASADY!

i

Autor: PGE S.A. Wawrzkowizna, Patyki, Wyspa. Kiedy i jakie kąpieliska ruszą? Na plaży NOWE ZASADY!

Wawrzkowizna, Patyki, Wyspa. Kiedy i jakie kąpieliska ruszą? Na plaży NOWE ZASADY!

2020-06-03 19:45

Czy w tym roku skorzystamy z kąpielisk, a jeśli tak, to jak będzie wyglądać nasza wizyta na plaży? Ile metrów dystansu będzie trzeba zachować? Koronawirus nie odpuszcza, a sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Dla właścicieli kąpielisk, to czas najbardziej wyczekiwany, w tym roku jednak przez COVID-19, zbyt duża liczba plażujących może okazać się kłopotem. Sprawdziliśmy jak kąpieliska w regionie przygotowują się do jednego z najbardziej wymagających sezonów. Jakie zasady będą obowiązywać plażujących – jest tego sporo...

Spis treści

  1. Czy w tym roku skorzystamy z kąpielisk?
  2. Wawrzkowizna
  3. Szczerców i jego Wyspa
  4. Zelów i „Patyki”
  5. 4 m2 na plażowicza i wszechobecna dezynfekcja
  6. Jakie obowiązki dla wypoczywających?

W naszym regionie w ostatnich letnich sezonach na plażę z dostępem do wody mogliśmy liczyć na Warzkowiznie i w Szczercowie na tzw. Wyspie. To te miejsca, gdzie kąpać się można było oficjalnie i pod okiem ratowników, choć w przypadku szczercowskiego zbiornika było to możliwe jedynie w dwa dni weekendów. Miejsc, które wybierane są przez amatorów pływania jest więcej, choć trzeba jasno powiedzieć, że to nielegalne.

Czy w tym roku skorzystamy z kąpielisk?

Pytanie jest o tyle zasadne, że epidemia koronwirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Najpierw praktycznie wszystko zamknięto i odwołano. Z kolei od kilku tygodni wchodzimy w kolejne etapy odmrażania gospodarki. Szkoły, przedszkola, restauracje, instytucje kultury i sportu powoli, ale jednak wracają do życia. Prawda jest jednak taka, że na zupełnie innych zasadach. Tak też ma być w przypadku kąpielisk. Niezależnie czy mówimy o nadmorskiej czy mazurskiej plaży, czy tak jak w przypadku Bełchatowa – dwóch niewielkich sztucznych zbiornikach.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Bełchatów: Pracownik Szkoły Podstawowej nr 13 chory na COVID-19. Szkołę zamknięto!

Wawrzkowizna

Ośrodek ruszył 16 maja. Na około 50 hektarach Wawrzkowizny, goście mogą skorzystać z szeregu atrakcji. Już czynne są korty tenisowe, stadnina koni, boiska do siatkówki, piłki plażowej, koszykówki a także wypożyczalnia sportowego, w tym rowerów i go-kartów. A co z plażą?

- Ośrodek Wawrzkowizna planuje otworzyć kąpielisko na okres letni. Obecnie oczekujemy na dokładne wytyczne z Sanepidu w zakresie koniecznych do wprowadzenia środków bezpieczeństwa, w celu umożliwienia gościom bezpiecznego korzystania z kąpieliska. Na chwilę obecną możliwe jest wypożyczenie sprzętu wodnego, np. rowerów wodnych, czy kajaków – wyjaśnia Sandra Apanasionek, z PGE GiEK S.A.

Szczerców i jego Wyspa

Szczercowska plaża i niewielki zbiornik na tak zwanej Wyspie był od kilku sezonów nie tyle kąpieliskiem co „miejscem okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli”. Ta kategoryzacja znacząco zmieniała sposób funkcjonowania obiektu. Chodzi o to, że ratownicy byli obecnI tylko w weekendy. W tygodniu nad wodą nie było zabezpieczenia, a w związku z tym kąpiel była zabroniona.

-Wystąpiliśmy do instytucji o opinię w zakresie stworzenia w Szczercowie „miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli”. Czekamy teraz na odpowiedzi z sanepidu, Wód Polskich i Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Łodzi, jeżeli dostaniemy zielone światło – ruszymy z Wyspą na zasadach, takich jak w ubiegłych latach – mówi nam Jarosław Piotrkowski z UG w Szczercowie.

Nieoficjalnie, niestety mówi się o niezbyt pozytywnych rozstrzygnięciach dla Szczercowa. Chodzi o to, że „miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli” mają mieć znacząco ograniczoną działalność.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Koronawirus: Nowe zakażenia w Bełchatowie! W Łódzkiem ponad pół setki nowych przypadków!

Zelów i „Patyki”

To miejsce nieopodal Zelowa od bardzo wielu lat przyciąga amatorów kąpieli i plażowania. To pierwsze jest też od bardzo wielu lat zabronione. Znak zakaz kąpieli nikogo jednak nie odstrasza i zabawa w wodzie trwa w najlepsze. W tym roku sytuacja na Patykach miała się radykalnie zmienić. Władze gminy chciały wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i miało tam powstać kąpielisko. Miało. Koronawirus te plany jednak zdewastował.

- Tomasz Jachymek, burmistrz Zelowa chciał przywrócić kąpielisko na Patykach. Chodzi o to, by mieszkańcy mogli odpoczywać i bawić się w cywilizowanych warunkach, czyli ze zbadaną wodą, ze wszystkimi zgodami i służba ratowniczą. Pierwsze kroki zostały podjęte już prawie pół roku temu. W grudniu 2019 radni przyjęli uchwałę o organizacji kąpieliska na Patykach, sprawę kontynuowano w lutym - uzyskano zgodę Wód Polskich. Na tym etapie procedurę zakończono, bo zaczęła się epidemia koronawirusa i wszystko utknęło w martwym punkcie, teraz już nie zdążymy przed latem ze wszystkimi procedurami – mówi Krzysztof Borowski, sekretarz gminy Zelów.

Patyki nadal więc nie wzbogacą miejsca wodnej rekreacji.

4 m2 na plażowicza i wszechobecna dezynfekcja

Co ciekawe w tym roku miejsce na plaży czy kąpielisku, to będzie rzecz bezcenna! Dlaczego? Bo wyznaczono limity, jakie w związku z koronawirusem powinny być przestrzegane. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że należy regulować ilość osób przebywających na terenie kąpieliska tak, aby na każdą z nich przypadało co najmniej 4m2 powierzchni (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

Idąc dalej za wytycznymi GIS, organizator kąpieliska jest zobowiązany przy wejściu na jego teren, a także w przebieralniach, toaletach czy kioskach rozmieścić w widocznych miejscach czytelnie oznakowane pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk.

Personel obecny na terenie kąpieliska podczas przemieszczania się po jego terenie czy prac porządkowych powinien przestrzegać zasady dystansu społecznego, a w przypadku braku możliwości jego zachowania, stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa podczas sprzątania i dezynfekcji powierzchni.

Jakie obowiązki dla wypoczywających?

Również nie jest tego mało. Główny Inspektorat Sanitarny, korzystającym z kąpielisk zaleca w szczególności:

• zachowanie dystansu społecznego podczas wypoczynku na plażach kąpieliskowch a także podczas kąpieli wodnych,
• unikanie zatłoczonych miejsc podczas zgromadzeń na terenie kąpieliska,
• stosowanie środków ochrony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
• zasłaniać twarz podczas kaszlu i kichania, korzystać z własnych sprzętów toaletowych i do pływania,
• zaleca się szczególną dbałość o higienę osobistą, w tym w tym mycie rąk
i dezynfekcję po skorzystaniu z toalety a także po kontakcie z urządzeniami publicznego użytku,
• ważne jest także wyrzucanie odpadów do dedykowanych pojemników dostępnych na terenie obiektów rekreacyjnych,
• w przypadku złego samopoczucia sugerującego chorobę zakaźną mieszkańcy powinni odstąpić z korzystania z kąpielisk.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Muzeum Broni Pancernej otwarte po przerwie związanej z koronawirusem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają