Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Jakie jeszcze są zwyczaje i tradycje w czasie Wigilii?
ZOBACZ: Świerk, jodła czy sosna? Która choinka najdłużej POSTOI, a która najpiękniej PACHNIE?
Wigilia 2020: Wyjątkowe tradycje, o których nie możesz zapomnieć przy uroczystej kolacji!
Wigilia to wyjątkowy czas pełen miłości i rodzinnych spotkań. Oto kilka tradycji i zwyczajów, o których warto pamiętać 24 grudnia:
- Sianko pod obrusem - zwyczaj wywodzi się z czasów pogańskich. Jak nakazuje tradycja, siano symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie.
- Opłatek - gest przełamania opłatka symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i chęć dzielenia się z bliskimi sukcesami.
- Dodatkowe nakrycie - jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, ale też jest symbolem pamięci o naszych nieobecnych lub zmarłych bliskich.
- Świeca wigilijna - światło świecy ma być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby mały Jezus narodził się w każdym domu.
- Śpiewanie kolęd
- Prezenty - często umieszczane pod choinką, które według tradycji przynosić ma gwiazdor, św. Mikołaj, dzieciątko, aniołek lub gwiazdka
PRZECZYTAJ: Z groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem do Bełchatowa! Światło Pokoju dotarło do naszego miasta
- Choinka - jest symbolem chrześcijańskim, który ma przypominać Adama i Ewę oraz upadek i odkupienie rodzaju ludzkiego.
Wigilijny wieczór kończy się odprawianą o północy pasterką. Według tradycji jest to msza upamiętniająca przybycie do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.