Egzaminy w Bełchatowie nie odbywają się już od kilkudziesięciu lat. Przyszli adepci kierownicy do egzaminu muszą przystąpić w ośrodkach rozlokowanych w województwie łódzkim. Najbliższy dla Bełchatowa mieści się w Piotrkowie Trybunalskim.
I choć szans na stworzenie ośrodka egzaminacyjnego z prawdziwego zdarzenia, choćby z najbardziej obleganą kategorią B, praktycznie nie ma, to teraz w Bełchatowie otwiera się możliwość uzyskania uprawnień dla najmniejszej kategorii AM.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Spowodował kolizję i uciekł! Potem zaparkował na miejscu… dla niepełnosprawnych! Miał 3 promile!
- Głównie chodzi o to, że kursanci, którzy odbywają te małe kategorie do tej pory uczyli się bardziej jazdy po Piotrkowie Trybunalskim, w którym odbywał się egzamin, niż po Bełchatowie, co było krzywdzące dla nich – wyjaśnia Bartosz Kasperski z autoszkoły Speed w Bełchatowie.
Co to jest kategoria AM?
Kategoria AM prawa jazdy zastąpiła kartę motorowerową. Kategoria AM prawa jazdy przeznaczona jest dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego, mogą się o nią ubiegać osoby, które skończyły 14 lat. Nie uprawnia zatem do kierowania samochodami, ale jednocześnie obejmuje szerszy zakres pojazdów niż zniesiona w 2013 roku karta motorowerowa.
Dzięki zakończeniu kursu prawa jazdy kat. AM i zdaniu egzaminu osoba, może wsiąść na swój wymarzony motorower lub lekki quad. Posiadacze prawka tej kategorii mogą poruszać się:
- motorowerem (dwukołowy lub trójkołowy pojazd, w którym pojemność skokowa silnika spalinowego nie przekracza 50 cm3, a w przypadku silnika elektrycznego 4 kW)
- tzw. czterokołowcem lekkim (jest to pojazd, którego łączna masa nie przekracza 350 kg).
Posiadając prawo jazdy AM dodatkowo można prowadzić każdy jednoślad, który mieści się w obowiązujących limitach (np. skuter). Trzeba jednak pamiętać, że w każdym przypadku konstrukcja pojazdu musi ograniczać jego prędkość do maksymalnie 45 km/h.
Osoba, która chce się ubiegać o tego typu uprawnienia musi mieć ukończone 13 lat i 9 miesięcy.
Jak wygląda praktyczny egzamin na kat. AM?
Pierwsza część egzaminu wykonywana jest na placu manewrowym. Tam wymagane jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie go do jazdy. Egzaminowany może zostać poproszony m.in. o sprawdzenie poziomu oleju w silniku, działania świateł czy stanu łańcucha.
Potem następuje kolejna część egzaminu - wykonanie kilku manewrów na placu. Są wśród nich m.in. ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu, jazda po łukach w kształcie cyfry 8 i jazda między pachołkami.
Po zaliczeniu zadań odbywających się na placu, wymagana jest jazda w ruchu miejskim. Ta część egzaminu trwa minimum 10 minut. Odbywa się ona na wyznaczonej trasie, którą wcześniej ogłasza ośrodek WORD.
W Bełchatowie wszystkie te elementy przygotowano zgodnie w wytycznymi WORD-u. Pierwsyz egzamin w naszym mieście zostanie przeprowadzony 16 października. Tego dnia dzieci będą mogły też przystąpić do egzaminu na kartę rowerową.