"Remont, rozbudowa i ogrodzenie placu zabaw na os. Przytorze", „Zielone Grocholice” oraz pomysł przystosowania miejskiego lodowiska do jazdy na rolkach i wrotkach, to projekty z puli tzw. twardych. Wśród projektów miękkich największą popularnością cieszył się projekt związany z kastracją i sterylizacją psów i kotów. Zaraz po nim uplasowało się „Zdrowie na PLUS”. I to właśnie te projekty będzie realizować miasto w przyszłym roku.
Zwycięski projekt z osiedla Przytorze uzyskał 646 głosów. Dzięki modernizacji i rozbudowie plac zabaw na tamtejszym osiedlu będzie przestronniejszy i oświetlony, pojawią się tu m.in. nowe huśtawki, zjeżdżalnie i trampoliny. Drugi zwycięski projekt - „Zielone Grocholice”, zakłada rewitalizację obszarów zielonych na terenie parków: Józefa Markiewicza i przy. ul. Tkackiej oraz skweru przy kościele. Swój głos na ten pomysł oddało 638 mieszkańców. Oba projekty kosztować będą w sumie 990 tys. zł.
Do wykorzystania z puli zarezerwowanej na projekty twarde pozostało więc jeszcze nieco ponad 400 tys. zł. Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska zdecydowała, że miasto zrealizuje, choć częściowo, projekt który zajął trzecie miejsce w głosowaniu. Mowa o dostosowaniu miejskiego lodowiska do jazdy na rolkach i wrotkach w okresie letnim. - Chcielibyśmy przystąpić do realizacji tego projektu. Prawdopodobnie nie uda się nam go zrealizować w takiej formie o jaką wnioskowali mieszkańcy, ale jego część na pewno będzie zrealizowana - powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.
„Sterylizacja (kastracja) kotów i psów właścicielskich, chipowanie” oraz „Zdrowie na PLUS” to z kolei zwycięskie projekty miękkie. Na pierwszy zagłosowało 754 mieszkańców, a na drugi – o 102 osoby mniej. Jak przekonują autorzy pomysłu sterylizacji naszych pupili, wykonanie zadania przyczyni się m.in. do ograniczenia bezdomności i cierpienia zwierząt. W ramach „Zdrowia na PLUS” natomiast kilkaset osób będzie mogło skorzystać z profilaktycznych badań, w tym: wad postawy u dzieci, kardiologicznych i przeciw osteoporozie dla seniorów. Oba zwycięskie projekty miękkie kosztować będą 100 tys. złotych.
W siódmej edycji budżetu obywatelskiego po raz pierwszy głosować mogliśmy przy pomocy specjalnej aplikacji, która – jak podkreśla Iwona Nowak, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych bełchatowskiego magistratu, bardzo dobrze się sprawdziła.
- Dzięki temu narzędziu wiemy na przykład, że w głosowaniu chętniej udział brali ludzie młodzi, a wśród nich przeważały kobiety. Na wszystkie projekty twarde oddano łącznie ponad 2,5 tys. głosów, z kolei na miękkie ponad 2 tys. – mówi Iwona Nowak, dyrektor wydziału Spraw Społecznych UM w Bełchatowie.