Z OBRĄCZKĄ na nodze! Trzy sokoły z Elektrowni Bełchatów dostały specjalną biżuterię!

i

Autor: PGE GiEK S.A Z OBRĄCZKĄ na nodze! Trzy sokoły z Elektrowni Bełchatów dostały specjalną biżuterię!

Z OBRĄCZKĄ na nodze! Trzy sokoły z Elektrowni Bełchatów dostały specjalną biżuterię!

2020-05-26 9:00

Trzy małe sokoły wędrowne, które przyszły w tym roku na świat w Elektrowni Bełchatów, zostały zaobrączkowane. Wśród sokolich trojaczków są dwie samiczki i jeden samiec.

Trojaczki czują się świetnie i wkrótce pod czujnym okiem rodziców będą ćwiczyć pierwsze samodzielne loty.

- Myślę, że jeszcze tydzień i będą już ostro ćwiczyć skrzydła, a za półtora tygodnia mogą próbować pierwszych lotów. Całą piątkę będzie można zobaczyć w lotach nad bełchatowską elektrownią - mówi ornitolog Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Drapieżniki pojawiły się w bełchatowskiej elektrowni w ubiegłym roku. Sokoły wędrowne to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce.

Młode sokoły niebawem opuszczą rodzinne gniazdo, ale być może zostaną wśród kominów elektrowni. W marcu zamontowano sztuczne gniazdo na dachu jednego z bloków energetycznych. Więcej o tym pisaliśmy w artykule Zamieszka na wysokości 100 metrów, w otoczeniu kominów elektrowni. Sokola rodzina ma już dom!

- Ze swojej strony możemy zagwarantować, że wciąż będziemy dbali o to, aby nasi wyjątkowi lokatorzy czuli się u nas komfortowo - podkreśla Andrzej Legeżyński, dyrektor Elektrowni Bełchatów.

A pomoc człowieka w zachowaniu tego gatunku ptaka szponiastego jest niezbędna. W latach 60. ubiegłego wieku nastąpił początek kryzysu populacji sokołów wędrownych na niespotykaną dotąd skalę. Problem była działalność ludzi i powszechne stosowanie pestycydów, które akumulowały się w łańcuchu pokarmowym.

Pestycydy z grupy związków chloroorganicznych powodowały u sokołów deregulację gospodarki wapniowej, to z kolei sprawiało, że skorupki jaj tych drapieżników stawały się cieńsze i pękały pod ciężarem wysiadujących je matek. Przełożyło się to na dramatyczny spadek populacji sokoła wędrownego. Tendencja ta, była zauważalna na całym świecie. W Ameryce Północnej i w praktycznie całej Europie sokoły całkowicie wyginęły.

W latach 80. XX wieku polscy weterynarze, zootechnicy, sokolnicy i leśnicy rozpoczęli proces reintrodukcji tego gatunku. Obecnie, można obserwować stale rosnąca liczbę ptaków wypuszczanych na wolność, zwiększa się także  liczba odnotowanych nowych gniazd.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Bełchatów: Powstaje NAJGŁĘBSZE, polskie JEZIORO! Właśnie usypano jego plażę!

Stajnia miejska w Żywcu znowu otwarta. Nowe zasady odwiedzin zwierząt

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki