Zabija niezwykle skutecznie i systematycznie. Służby apelują: Nie bądźmy OBOJĘTNI!

i

Autor: Pixabay/ fantareis Zabija niezwykle skutecznie i systematycznie. Służby apelują: Nie bądźmy OBOJĘTNI!

Zabija niezwykle skutecznie i systematycznie. Służby apelują: Nie bądźmy OBOJĘTNI!

2021-01-11 22:25

Koczują w klatkach schodowych, pustostanach, a nawet w szałasach na terenach leśnych. Osoby bezdomne w okresie jesienno-zimowym szukają schronienia w przeróżnych miejscach, jak się okazują nie zawsze dają one dostateczne schronienie przed zimnem. Jak ostrzegają meteorolodzy, idzie znaczące ochłodzenie i minusowe temperatury nocą mogą stać się – dosłownie – śmiertelną pułapką. Zimno od lat zabija niezwykle skutecznie i systematycznie. Dlatego rokrocznie służby apelują, by zwrócić uwagę na osoby, które nie zawsze racjonalnie potrafią ocenić sytuację. Chodzi nie tylko o najbardziej zagrożonych – bezdomnych, ale także o osoby starsze czy samotne. W mroźne dni bądźmy empatyczni, a wszelkie zagrożenia zgłaszajmy do miejskich służb. Taki telefon może uratować czyjeś życie!

Co roku w Polsce z zimna umiera nawet około stu osób! Na przestrzeni ostatnich miesięcy 2020 roku - listopada i grudnia - z wychłodzenia zmarło 10 osób. To na szczęście niskie statystyki, ale jak podkreślają specjaliści, nie są one wynikiem tego, że my ludzie zrobiliśmy coś więcej, tylko po prostu mamy łaskawszą pogodę.

Sezon jesienny i zimowy, to czas wzmożonych patroli strażników miejskich ogródków działkowych, pustostanów oraz innych miejsc, w których przebywać mogą osoby bezdomne. Niskie temperatury, zbyt długie przebywanie na świeżym powietrzu mogą bowiem doprowadzić do ich wychłodzenia i konsekwencji do śmierci.

POLECAMY: Ukradł sąsiadowi kartę do bankomatu i WYCZYŚCIŁ KONTO. Może pójść za kratki nawet na 10 lat

Choć nie należy generalizować, to nie jest tajemnicą, że najczęściej czynnikiem utrudniającym pomoc jest alkohol. To temat, błędne koło. Osoby spożywając alkohol, są na chłodzie i mrozie śmiertelnie zagrożone, z drugiej strony picie w schroniskach i noclegowniach jest zabronione. Warunek konieczny, by skorzystać z pomocy przez wielu bezdomnych jest po prostu niemożliwy do spełnienia.

Niezależnie jednak od tego czy to alkohol, czy inne czynniki są powodem kłopotów nie należy ignorować sytuacji, w której ktoś leży na ławce, przystanku czy chodniku. Niejednokrotnie okazywało się, że jeden telefon do służb uratował komuś życie.

CZYTAJ: Bełchatów: Gdzie będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19? Mamy listę przychodni!

Każdego dnia strażnicy miejscy sprawdzają zarówno te lokalizacje, w których w latach ubiegłych przebywali bezdomni, jak i nowe.

- To nasi podopieczni i nasza codzienna troska. Sprawdzamy, czy nie potrzebują pomocy, udzielamy informacji o możliwościach wsparcia socjalnego, a jeśli zachodzi potrzeba udzielamy pomocy medycznej albo wzywamy pogotowie. Z uwagi na zagrażające życiu niskie temperatury, odprowadzamy bezdomnych do schroniska lub ogrzewalni. Musimy jednak pamiętać, że są to osoby dorosłe i jeśli nie mamy podejrzenia, że ich zdrowie lub życie są zagrożone, nie mamy możliwości przymuszenia ich do skorzystania chociażby z noclegowni – tłumaczy komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej, Piotr Barasiński.

PRZECZYTAJ: Lockdown przedłużony! Do kiedy będą zamknięte galerie, siłownie i hotele? Co z restauracjami?

Działania strażników przynoszą wymierne efekty – od trzech lat udało się w Bełchatowie uniknąć najgorszego, czyli śmierci z powodu wychłodzenia, ale to nie oznacza, że takie zagrożenie nie występuje!

- U osób bezdomnych ryzyko hipotermii drastycznie wzrasta. Często mają one problemy zdrowotne, a jeśli dojdzie do tego spożycie alkoholu, wówczas odczucie zimna jest mocno zaburzone. Dlatego, tak mocno apelujemy do mieszkańców, by nie byli obojętni na ich los i zgłaszali do nas informacje o osobach zagrożonych wychłodzeniem – dodaje komendant. - Nasza wrażliwość może uratować czyjeś życie. Osoby bezdomne będą kierowane tam, gdzie udzielona im będzie fachowa pomoc. Zdarza się, że dzięki naszej interwencji i współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz policją, sytuacja osób bezdomnych zmienia się diametralnie i wracają na łono rodziny.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Oto najpopularniejsze i najrzadsze imiona w Bełchatowie w 2020 roku! Co na topie? [LISTA IMION]

Dzwonić można przez całą dobę zarówno na numer Straży Miejskiej 986 lub na ogólnopolski numer alarmowy 112.

Białystok (woj. podlaskie). Podlasie. Pożar w prywatnym domu opieki. 29 osób ewakuowanych do Sali gimnastycznej
Sonda
Czy pomagasz w jakikolwiek sposób bezdomnym?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki