Zmiany w gospodarowaniu odpadami wymuszają unijne wymogi dotyczące recyklingu. Na razie przyglądając się statystykom jesteśmy dużo poniżej norm, bo zaledwie 30 procent odpadów podlega powtórnemu przerobieniu, a ma być więcej. W bieżącym roku Polska ma osiągnąć poziom 50 proc., w 2025 - 55 proc., w 2030 - 60 proc., a w 2035 aż 65 proc.
Specjaliści i samorządowcy nie mieli i nie mają wątpliwości, że o ile sprawdzenie odpadów z budynków jednorodzinnych jest możliwe, to wyegzekwowanie segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych jest bardzo trudne. Jeśli nie niemożliwe, choć… No właśnie przypadek z Gorzowa Wielkopolskiego jasno wskazuje, że determinacja firm odbierających odpady może być na tyle duża, że posypią się kary. W przypadku gorzowskiej wspólnoty jest ona rekordowa w skali kraju – 15 tysięcy złotych!
W niektórych miejscowościach, jak np. w Kowarach (Dolnośląskie) kontrolerzy sprawdzają, czy mieszkańcy wywiązują się ze swoich obowiązków.
Jak jest w Bełchatowie?
Śmieci na terenie Bełchatowa odbiera Eko – Region, to właśnie ta spółka w razie problemów powinna poformować miejski urząd o ewentualnych kłopotach. Negatywnych sygnałów i zastrzeżeń na razie brak, są za to te pozytywne. Okazuje się bowiem, że bełchatowianie zamieszkujący w domkach jednorodzinnych są od kilku już lat zdyscyplinowani i bardzo skrupulatnie segregują swoje śmieci.
Czy to kwestia eko-odpowiedzialności czy widmo kar? Trudno to rozstrzygać, nie ma jednak wątpliwości, że z pewnością śmieci z budynków wielorodzinnych mogą kryć zdecydowanie więcej „niespodzianek”. Specjaliści podkreślają, że wystarczy jeden, dwóch czy trzech lokatorów, którzy nie segregują i kłopoty gotowe! Dlatego przypominamy na czym polega dokładna segregacja odpadów!
Sprawdź, jak prawidłowo segregować śmieci
Metale i tworzywa sztuczne do żółtego pojemnika, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, zmieszane – do szarego, a odpady bio – do brązowego – tak wyglądają obowiązujące w całym kraju zasady segregacji odpadów. Zgodnie ze zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości w gminach każdy właściciel nieruchomości (zamieszkałej i niezamieszkałej) musi prowadzić selektywną zbiórkę.
- Segregacji nie należy się obawiać. Mieszkańcy Bełchatowa selektywną zbiórkę prowadzą już od kilku lat i robią to dobrze. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, do którego pojemnika powinniśmy wrzucić jakiś odpad, należy posłużyć się intuicją – mówi Mariola Robaszek-Zając, dyrektor Wydziału Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.
METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
Wrzucamy:
- odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach
- nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych
- plastikowe opakowania po produktach spożywczych
- opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach)
- opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.
- plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie
- aluminiowe puszki po napojach i sokach
- puszki po konserwach
- folię aluminiową
- metale kolorowe
- kapsle, zakrętki od słoików
Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością, plastikowych zabawek, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach
zużytego sprzętu elektronicznego i AGD
PAPIER
Wrzucamy:
- opakowania z papieru,
- karton,
- tektura (także falista),
- katalogi,
- ulotki, prospekty, gazety i czasopisma,
- papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki,
- papier pakowy czy torby i worki papierowe.
Nie wrzucamy: ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych i podpasek, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych.
SZKŁO
Wrzucamy:
- butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych)
- szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców)
Nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, szkła okularowego, szkła żaroodpornego, Zniczy z zawartością wosku
żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, luster, szyb okiennych i zbrojonych
monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek.
BIO
Wrzucamy:
- odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.)
- gałęzie drzew i krzewów
- skoszoną trawę, liście, kwiaty
- trociny i korę drzew
- niezaimpregnowane drewno
- resztki jedzenia
Nie wrzucamy: kości zwierząt, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i pilśniowych MDF, ziemi i kamieni, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).
ODPADY ZMIESZANE
Wrzucamy:
- odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, wędliny, ryby, kości, nabiał i jego przetwory, jaja)
- tekstylia, buty
- artykuły higieniczne (np. pieluchy jednorazowe, artykuły higieny osobistej)
- fajans, porcelanę, potłuczone naczynia
- papier mokry, tłusty
- oleje i tłuszcze jadalne
- siatki biodegradowalne
- niewielkie elementy drewniane
- zabawki (pluszowe, gumowe)
- wyroby skórzane i skóropodobne
- wyroby gumowe
- szklanki
- ziemia z kwiatów doniczkowych
- papier termiczny (np. paragony fiskalne) i faksowy
- szkło żaroodporne i nietłukące