Nasze badanie pokazuje, że ciągle nad chętnymi do szczepień przeważają ci, którzy tego robić nie chcą. Spory nadal jest również odsetek osób wahających się. Z badania zrealizowanego 12 grudnia przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” na próbie 1067 dorosłych Polaków wynika, że zaszczepić się chce jedynie 32 proc. z nas. 25 proc. się waha. Odpowiedz zdecydowanie negatywną dla szczepień wyraziło 25 proc. respondentów.
CZYTAJ: Koronawirus: MZ podaje listę szpitali, w których będą szczepieni medycy! Na liście także Bełchatów
A jak te tendencje przekładają się na Bełchatów? Pytani przez nas mieszkańcy również w przeważającej części wyrażają swoją sceptyczną postawę wobec szczepionek.
- Szczepienia? Dla mnie bzdura. Oczywiście, uważajmy, jak najbardziej, ale nie zmuszajmy ludzi na siłę, jeśli ktoś nie chce się dobrowolnie zaszczepić. Każdy ma mieć prawo wyboru – mówi młody bełchatowianin.
- Zastanawiam się nad tym, decyzji jeszcze nie podjąłem, ale jakie to będzie miało skutki uboczne? - pyta inny mężczyzna i dodaje: - W tym momencie jestem raczej na nie.
- Jestem nauczycielem i pewnie nie będziemy mieli wyjścia, jeśli będziemy chcieli wrócić do szkoły – mówi bełchatowianka
TO WARTO WIEDZIEĆ: Wyczyścili konta do ZERA! Wszystko przez jedno KLIKNIĘCIE! Jak działają OSZUŚCI?
We wtorek, 15 grudnia ruszyła rządowa akcja informacyjna na temat szczepień przeciw COVID-19, dzień później, 16 grudnia uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień. Pod numerem 989 można otrzymać najbardziej aktualne i wiarygodne informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Jak informuje NFZ, w drugim etapie, po 15 stycznia, przez infolinię będzie można zapisywać się na szczepienie.
- Blisko 500 konsultantów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, będzie odpowiadało na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień, jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek - informuje NFZ.
Narodowy Fundusz dodaje, że w ramach połączenia będziemy mogli zapytać między innymi o to:
- kto i kiedy może się zaszczepić?
- w jaki sposób i gdzie będzie można zapisać się na szczepienie?
- czy można zaszczepić się po przebyciu Covid-19?
- jak przygotować się do szczepienia?
- czy szczepionka jest refundowana?
Informacja będzie udzielana w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
PRZECZYTAJ: A1: To już pewne! Na autostradzie staną FOTORADARY! Gdzie kamery będą kontrolować prędkość?
Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne, a z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Numer dla osób dzwoniących z Polski: 989. Dla osób telefonujących z zagranicy, oraz dla abonentów operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989