O Marianie Rejewskim, matematyku i kryptologu, członku zespołu, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, przypominają tablice umieszczone w różnych punktach miasta, ławeczka-pomnik, autorstwa Michała Kubiaka, u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich a także mural na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Gdańskiej 10. Rejewski to postać, dzięki której II wojna światowa zakończyła się o wiele miesięcy wcześniej. Nie stałoby się tak, gdyby nie poświęcił on swego życia pracy kryptologicznej w polskim przedwojennym Biurze Szyfrów. Uratował setki tysięcy, jeśli nie miliony istnień ludzkich.
13 lutego 1980 roku odszedł genialny polski matematyk, Marian Rejewski. W 40. rocznicę śmierci pracownicy Urzędu Miasta Bydgoszcz złożyli pamiątkowe kwiaty na ławeczce, pod tablicą pamiątkową w Muzeum Wojsk Lądowych, przed domem przy ul. Wileńskiej oraz na cmentarzu na Powązkach, na którym został pochowany.
Poświęcone kryptologowi tablice mieszczą się na frontonie budynku przy ul. Wileńskiej 6, w miejscu gdzie urodził się i mieszkał jako dziecko, na budynku Muzeum Wojsk Lądowych przy ul. Czerkaskiej, na gmachu I LO przy pl. Wolności, gdzie Rejewski uczył się i w 1923 r. zdał maturę (w Państwowym Gimnazjum Klasycznym) oraz na budynku przy ul. Gdańskiej 10 gdzie Rejewski mieszkał w latach 1962-69.
PRZECZYTAJ: Co będzie z matką zabitych bliźniaków z Bydgoszczy? [WIDEO]
Polecany artykuł: