Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, art. 270 par. 1 kodeksu karnego, art. 286 par. 1 kodeksu karnego, art. 297 par. 1 kodeksu karnego i art. 299 par. 1, 5 i 6 kodeksu karnego.
Na czym polegał przestępczy proceder
W toku prowadzonego postępowania ustalono, że w latach 2009 - 2010 między innymi na terenie Bydgoszczy, Poznania, Wałbrzycha, Piły oraz Grudziądza poszczególni członkowie grupy, w ramach podziału ról, wyszukiwali osoby zwane „słupami". Przygotowywane były dla nich nierzetelne i podrobione dokumenty niezbędne do zawierania umów z wybranymi instytucjami kredytowo-leasingowymi - głównie zaświadczenia o fikcyjnym zatrudnieniu i osiąganych dochodach oraz sfałszowane historie rachunków bankowych). Osoby te następnie przedkładały te dokumenty w banku i zawierały umowy kredytowo-leasingowe.
ZOBACZ: Brutalny atak na przechodnia w Bydgoszczy! Przestali bić leżącego, dopiero gdy padł strzał
Polecany artykuł:
W procederze brały udział także osoby związane zawodowo z branżą bankową, w tym była Naczelnik Wydziału Bankowości Osobistej i Prywatnej Banku PKO SA. I Oddział w Bydgoszczy.
Łączna kwota oszacowanych strat, obejmujących wyłudzone kredyty, wyniosła 27 milionów złotych.
Zarzuty przedstawiono ponad 100 osobom
Spośród osiemnastu oskarżonych osób cztery wyraziły wolę tzw. dobrowolnego poddania się karze. Jedna z nich wyraziła wolę poddanie się karze w wymiarze 1 roku i 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Oskarżony będzie także musiał naprawić wyrządzoną zarzuconymi mu czynami szkodę.
ZOBACZ: Agent ubezpieczeniowy wyłudzał pieniądze pod przykrywką narodzin cudzych dzieci
Jest to kolejny akt oskarżenia będący efektem prowadzonego od kilku lat, złożonego przedmiotowo i podmiotowo śledztwa. W jego toku zarzuty przedstawiono łącznie ponad 100 osobom zaangażowanym w przestępczy proceder. Ponad 60 z nich usłyszało już prawomocne wyroki skazujące.
W sprawie tej zabezpieczono majątek o łącznej wartości około 21 milionów złotych.