Wybory samorządowe już za pół roku

i

Autor: andibreit/cc0/pixabay Wybory samorządowe już za pół roku

Brakuje urzędników wyborczych! Jest praca dla prawie 100 osób w Bydgoszczy i okolicy. Sprawdź, czy spełniasz kryteria!

2018-03-16 18:10

W całej Polsce potrzebnych jest ponad 5000 urzędników wyborczych, póki co zgłosiło się tylko 500 osób. Chętnych brakuje również w Bydgoszczy i okolicy. Powodem małego zainteresowania mogą być wysokie wymagania rekrutacji.

Do 6 kwietnia wydłużony został termin składania podań na urzędnika wyborczego w bydgoskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Powodem jest małe zainteresowanie i to nie tylko w Bydgoszczy i okolicy, ale w całej Polsce. Jak powiedział niedawno Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, w całym kraju potrzebnych jest prawie 5200 urzędników wyborczych. Tymczasem zgłosiło się tylko 500 osób. Powodem są wprowadzone niedawno zmiany w kodeksie wyborczym dotyczące m.in. kryteriów, jakie muszą spełniać kandydaci.

>>>Chora 20-latka z Bydgoszczy potrzebuje pomocy. Możecie dla niej zatańczyć! [AUDIO]

Jak podaje Adam Dyla, dyrektor bydgoskiej delegatury, w 54 gminach, które obejmuje Delegatura KBR w Bydgoszczy, potrzebnych jest aż 114 urzędników wyborczych, w tym siedmiu w samym mieście Bydgoszcz. Na razie wpłynęło tylko 20 podań. - Tak niskie zainteresowanie jest dla nas zaskoczeniem. Podejrzewam, że powodem jest zaostrzenie kryteriów naboru urzędników - przyznaje dyrektor Dyla.

Kto może zostać urzędnikiem wyborczym?

Zgodnie z z art. 191c § 1 Kodeksu wyborczego, urzędnikiem wyborczym może być osoba pracująca w administracji rządowej, samorządowej lub jednostkach im podległych albo przez nie nadzorowanych. Nie mogą to być osoby zatrudnione w tych instytucjach na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy zlecenia. Urzędnikiem wyborczym mogą być również nauczyciele oraz inni pracownicy szkół i przedszkoli prowadzonych przez samorządy, pracownicy ZUS, spółek Skarbu Państwa i spółek komunalnych. Wymogiem jest również posiadanie wykształcenia wyższego.

O funkcję urzędnika wyborczego nie mogą się natomiast starać kandydaci w wyborach w danym okręgu, komisarze wyborczy, członek komisji wyborczej czy osoba należąca do partii politycznej, a także osoba skazana prawomocnym wyrokiem.

Kandydat na urzędnika wyborczego sam może wskazać gminy, w których chce wykonywać swoje obowiązki. Co ważne, nie mogą być one pełnione w miejscu zamieszkania urzędnika. Wybierany jest on na 6 lat i na czas okresu wyborczego jest on zwalniany z obowiązków w dotychczasowym miejscu pracy. Za wykonywaną pracę urzędnik wyborczy otrzyma wynagrodzenie, które stanowić będzie za każdy dzień 1/20 kwoty bazowej, a ta nie może być niższa niż 1789,42 zł.

>>>Nie skończyli jeszcze 25 lat, a już są zadłużeni na 535 mln złotych! Ile wynosi dług młodych mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego?

Jakie obowiązki wykonuje urzędnik wyborczy?

Do zadań urzędnika wyborczego należy m.in. powoływanie obwodowych komisji wyborczych, druk kart do głosowania, dostarczenie ich do lokali wyborczych oraz ich odbiór po głosowaniu. Urzędnik zajmuje się również dostarczeniem potrzebnego wyposażenia lokali wyborczych.

Jak złożyć zgłoszenie na urzędnika wyborczego?

Osoby, które są zainteresowane pracą w charakterze urzędnika wyborczego powinny złożyć podanie do Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy. Zgłoszenie powinno zawierać dane osobowe oraz wskazanie gminy, w której kandydat chce pełnić obowiązki. Do podania należy załączyć dokument potwierdzający posiadanie wyższego wykształcenia. Zgłoszenia na urzędników gmin powiatów bydgoskiego, świeckiego, tucholskiego, inowrocławskiego, nakielskiego, mogileńskiego, sępoleńskiego, żnińskiego oraz miasta Bydgoszczy przyjmowane są do 6 kwietnia 2018 r.

Czytaj także: Na termometrach 15 stopni, a na środku jeziora wędkarz łowi w przeręblu! Pokazuje go zdjęcie z drona!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają