Więzienie w Koronowie: Osadzeni skarżą się na brak ciepłej wody
Zakład Karny w Koronowie powstał w 1819 roku na bazie klasztoru cystersów. Teraz jeden z osadzonych skontaktował się z naszą redakcją za pośrednictwem swojego znajomego.
Osadzony uważa, że w zakładzie łamane są prawa człowieka. Poskarżył się na brak cieplej wod, oraz na to, że od jakiegoś czasy nie może wychodzić z zakładu do pracy i ma ograniczoną ilość pobytów na świeżym powietrzu.
Więzień z Koronowa skarży się na to, że nie może chodzić do pracy
Przedstawiciele Zakładu Karnego w Koronowie mówią, że jest w tym trochę prawdy, ale nie do końca. I ma to związek z pandemią. - Pandemia nie wpłynęła na realizację spacerów w jednostce penitencjarnej - mówi kapitan Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy i dodaje: - Spacery odbywają się na takich samych zasadach, jak przed jej wprowadzeniem. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, kiedy osadzeni, którzy mieli kontakt z zakażonymi byli poddawani kwarantannie nałożonej przez inspektora sanitarnego. Wówczas ograniczenia wynikające z jej odbywania były dostosowane do obowiązujących przepisów. Jednym z zakazów obowiązujących podczas kwarantanny jest bezwzględny zakaz opuszczania miejsca zakwaterowania - tłumaczy Wollmann.
Prawdą jest też to, że więźniowie osadzeni w Zakładzie Karnym w Koronowie nie mogą chodzić do pracy.
- W celu unieszkodliwienia źródeł zakażeń i przecięcia dróg szerzenia się wirusa COVID-19 ograniczono lub całkowicie wstrzymano pracę osadzonych poza terenem jednostki penitencjarnej. Osadzeni zatrudnieni wewnątrz jednostki pracują z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego - wyjaśnia Wollmann.
Brak ciepłej wody w więziennych celach
Kapitan Agnieszka Wollmann przyznaje, że w celach nie ma ciepłej wody, ale problem można rozwiązać.
- Aktualnie w celach więziennych nie ma ciepłej wody, a związane jest to z prowadzoną na terenie jednostki inwestycją dotycząca przebudowy kotłowni wraz ze zmianą sposobu opalania olejowej na gazowe. Po zakończeniu inwestycji możliwe będzie udostępnienie ciepłej wody w celach mieszkalnych. Osadzeni mogą posiadać w celach mieszkalnych czajniki oraz grzałki elektryczne, mają więc możliwość podgrzania zimnej wody - czytamy w jej piśmie.
Osadzeni chcieli by się ich sprawą zajął Rzeczni Praw Obywatelskich, ale brakuje im odwagi aby do niego wysłać pismo.
Przeczytaj także: Chełm: Bunt w więzieniu: żądali playstation i skrócenia wyroków! Koronawirus w tle
Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce na swiecsie.se.pl.
Polecany artykuł: