Docelowo ulica Gdańska ma zostać wyposażona w perony wiedeńskie poprawiające bezpieczeństwo pasażerów na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej. Koncepcja zakłada budowę 13 przystanków, w tym 12 (6 par) na ul. Gdańskiej. Wstępne lokalizacje zaplanowano:
- przy placu przed Bydgoskim Centrum Finansowym (dawną „Drukarnią”)
- przy placu Wolności
- przy placu przed „Rywalem”
- pomiędzy ulicami Cieszkowskiego i Mickiewicza
- przy ul. Chodkiewicza
- na wysokości sklepu „Aldi” (projektowany wjazd na kampus Akademii Muzycznej)
Dodatkowo projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Jagiellońskiej za skrzyżowaniem z ul. 19 Marca (dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary). Dużym wyzwaniem w trakcie prac koncepcyjnych było również wskazywanie lokalizacji przystanków wiedeńskich na ul. Gdańskiej. Wyniesione jezdnie mogą być budowane wyłącznie w miejscach, gdzie nie występują zjazdy na teren posesji. Przez dwa przystanki przebiegać ma też kontrapas rowerowy (pomiędzy placem Wolności i ul. Świętojańską).
Zobacz: Najdłuższy mural w Bydgoszczy. Możesz być jego autorem!
- Chcemy, by nowe przystanki poprawiły bezpieczeństwo, były bardziej przyjazne, ułatwiały podróże osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom, a także jeszcze lepiej skomunikowały centrum z wykorzystaniem tramwajów - mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz.
O budowę przystanków wiedeńskich w Bydgoszczy wnioskowali m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy i Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, jak również przedstawiciele Rady Seniorów.
Czas na konsultacje
- Zależy nam na zebraniu uwag mieszkańców do opracowanej koncepcji - mówią bydgoscy urzednicy i dodają: - Pomogą one ustalić zakres i kształt projektu przed zakończeniem prac koncepcyjnych i sporządzeniem programu funkcjonalno-użytkowego dla planowanej inwestycji.
Konsultacje zostaną przeprowadzone za pomocą:
- karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/wiedenskie w dniach 8-29 września (kartę konsultacyjną można także wysłać na adres korespondencyjny ZDMiKP – ul.Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz);
- sesji Q&A – odpowiedzi na pytania mieszkańców (pytanie można wysyłać na adres [email protected]).
W konsultacjach może wziąć udział każdy mieszkaniec Bydgoszczy. Konsultacje zakończą się 29 września.