Gdzie zgłosić się w Bydgoszczy, jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy koronawirusa?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej objawy przypominają grypę: patogen powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, najczęściej podczas kaszlu, kichania czy mówienia.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, zwłaszcza przewlekłe.Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w Chinach, ale patogen rozprzestrzenia się również w Europie.
Aby ustrzec się przed zakażeniem, należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił także infolinię NFZ 800 – 190 - 590 oraz przygotował poniższą instrukcję poprawnego mycia rąk.
Koronawirus: Gdzie zgłosić się z objawami? Bydgoszcz
W województwie wyznaczono cztery szpitale, które mają objąć opieką pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Są to dwa szpitale w Bydgoszczy:
- Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy
- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy
Z objawami choroby można zgłaszać się także do szpitala w Toruniu oraz w Świeciu.
Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, poinformował, że do tej listy wkrótce dołączą szpitale trzy szpitale z województwa:
- Grudziądz
- Inowrocław
- Włocławek
Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy
ADRES, TELEFON, FAX
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
ul. Kujawska 4
85-031 Bydgoszcz
tel. centrali: 52 376 18 00,
fax: 52 345 98 40
PRZECZYTAJ: Koronawirus w Bydgoszczy. Dwie pacjentki z objawami koronawirusa przewiezione do szpitala zakaźnego
Koronawirus: Gdzie zgłosić się z objawami? Bydgoszcz
Ważne informacje dla osób, które niedawno wróciły z obszarów wysokiego ryzyka lub podejrzewają, że miały kontakt z osobami zarażonymi.
Każdy, kto zaobserwował u siebie objawy, takie jak:
- gorączka,
- kaszel,
- duszność
- problemy z oddychaniem
powinien natychmiast powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
UWAGA: osoby podejrzewające zarażenie nie powinny zgłaszać się same do przychodni POZ ani iść do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich osób w poczekalni.
Osoby, które wróciły z podróży i nie zaobserwowały u siebie wyżej wymienionych objawów, przez kolejne 14 dni powinny obserwować swój stan zdrowia:
- codziennie mierzyć temperaturę ciała
- zwrócić uwagę na ewentualne złe samopoczucie
- kaszel
- gorączkę
- bóle mięśniowe.
Jeśli po 2 tygodniach samoobserwacji nie wystąpiły objawy związane z zakażeniem koronawirusem, można zakończyć kontrolę. Jeśli wystąpiły - należy zawiadomić sanepid lub zgłosić się do oddziału.
PRZECZYTAJ: Koronawirus w Bydgoszczy i regionie. Przebadano 26 osób, 22 próbki są negatywne