Budowa parkingu przy ulicy Grudziądzkiej w Bydgoszczy
Zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem przy budynkach Urzędu Miasta powstaje 6-kondygnacyjny obiekt, który pomieści 570 samochodów. Ze względu na warunki terenowe zostanie podzielony na dwie części. Jedna będzie funkcjonować w systemie P+R (dedykowana osobom kontynuującym podróże komunikacją miejską), a druga jak pozostałe miejsca parkingowe na obszarze płatnej strefy parkowania w Śródmieściu.
W ramach zadania powstaje także fragment ul. Nowogrudziądzkiej.
Zobacz także: Bydgoszcz: Przy ulicy Grudziądzkiej powstanie wielopoziomowy parking
Elewacja nowego budynku utrzymana będzie w kolorze szarym z pionowymi elementami w formie żaluzji (panele aluminiowe w kilku odcieniach brązu), krótsze ściany klatek schodowych zostaną zagospodarowane naturalną zielenią pnącą. W centralnym punkcie, na zewnętrznej ścianie klatki schodowej od strony ul. Grudziądzkiej pojawi się prosty zegar.
Polecany artykuł:
Trwają prace przy budowie parkingu przy ul. Grudziądzkiej w Bydgoszczy
Wykonawca, firma Budimex, przejęła teren budowy na początku listopada i od razu rozpoczęła intensywne roboty budowlane. Obecnie prowadzone są miedzy innymi prace przy usuwaniu kolizji z infrastrukturą podziemną - przełożono 300-metrowy ciepłociąg zasilający budynki Urzędu Miasta. Tam gdzie jest to możliwe wykonywane są elementy fundamentów (ławy, stopy).
Z początkiem roku rozpoczną się roboty konstrukcyjne klatek schodowych, a następnie pierwszych kondygnacji nadziemnych. Na budowie pracuje obecnie ponad 30 pracowników wykonawcy, 8 koparek, 10 wywrotek i ładowarka. Dużym wyzwaniem jest koordynacja robót budowlanych z zespołem archeologów.
Sprawdź: Bydgoski Budżet Obywatelski. Na jakie projekty można głosować w tym roku?
Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków jednocześnie prowadzone są ratownicze badania archeologiczne, które są związane z odkrytymi pozostałościami zespołu kościoła baptystów. Istniał on w tym miejscu od ok. 1840 roku. Zaznaczany był m.in. na starych planach Bydgoszczy. W skład zabudowań oprócz kościoła wchodziły m.in. sale spotkań, basen do chrztów (baptysterium), wozownia oraz zabudowania mieszkalne. Cześć zabudowań została rozebrana po wojnie, część stanowiła magazyny firmy telekomunikacyjnej. W latach 90. XX wieku rozebrano ostatnie obiekty. W trakcie prac bliżej ulicy Grudziądzkiej archeolodzy natrafili też na jamy zasobowe. Ciekawym znaleziskiem jest również szkielet konia z XVI wieku.
Unijne wsparcie przy budowie parkingu przy ul. Grudziądzkiej w Bydgoszczy
Zakończenie prac planowane jest na koniec przyszłego roku. Inwestycja o wartości niemal 35 mln zł jest dofinansowana ze środków unijnych (ZIT).
- Na to zadanie pozyskaliśmy 9,7 mln zł wsparcia zewnętrznego - wyjaśniają bydgoscy urzędnicy i dodają: - W ramach budowy nowoczesnego parkingu powstaną także 2 stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. Miejsca parkingowe znajdą także motocykliści i rowerzyści. Na ul. Grudziądzkiej powstanie też nowa zatoka autobusowa (w miejscu tymczasowego przystanku).
Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!