- Czekamy na przyjęcie ustawy, która ureguluje status prawny tych, którzy uciekają przez granicę przed wojną i trafiają do Polski. Ustawa ureguluje wiele aspektów organizacji życia w Polsce tych osób. Miasto deklaruje pełną gotowość – w ciągu 24 godzin od wydania aktów wykonawczych uruchomić punkt rejestracji – powiedział Bruski. Punkt rejestracji będzie funkcjonował przy ul. Wojska Polskiego 65. Zostanie uruchomionych tylko siedem stanowisk ze względu na brak większej liczby skanerów odcisków palców, których pobranie jest niezbędne do wydania numeru PESEL. Czytaj też: Senat przyjął z poprawkami ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy
- Mamy tylko siedem urządzeń do skanowania odcisków. Występowaliśmy do wojewody, do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby mieć więcej urządzeń. Niestety, w kraju ich nie ma, dopiero będą sprowadzone z zagranicy. Stąd spodziewam się dużych problemów organizacyjnych w pierwszych dniach funkcjonowania punktu. Nie jest to nasza wina, nie będzie to wina innych samorządów. W takich okolicznościach przyjdzie nam pracować. Punkt będzie pracować co najmniej na dwie zmiany – zaznaczył prezydent miasta.
W punkcie rejestracji do dyspozycji uchodźców będą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy i Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy. Bruski poinformował, że dotychczas zgłoszono prawie 360 dzieci uchodźców do szkół i 25 do przedszkoli. Czytaj też: