Spis treści
- Czym jest jałmużna wielkopostna?
- Jałmużna wielkopostna: Czyja to akcja?
- Jałmużna wielkopostna 2021: Skarbonka Caritas. Gdzie dostać skarbonkę?
- Wielki Post 2021: Środa Popielcowa 2021 (17.02.2021)
Czym jest jałmużna wielkopostna?
Jałmużna wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi społecznej i konkretnych ludzi, szczególnie dzieci, na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz - informuje Caritas i wyjaśnia: - To także szczególne wezwanie do zainteresowania potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw, tak często nie zauważamy.
Zobacz: Ks. Kneblewski o noszących maseczki: "Biorą przykład z nałożnic haremowych". Kapelan narodowców SZOKUJE!
Kwoty zbierane przez młodzież i dzieci do skarbonek, jak informują organizatorzy akcji, mają być wyrazem ich osobistej rezygnacji z drobnych przyjemności na rzecz drugiego człowieka. Zebrane środki rozdysponowane zostaną przez Caritas parafialne i diecezjalne.
Jałmużna wielkopostna: Czyja to akcja?
Jałmużna wielkopostna jest akcją ekumeniczną, w którą poza Caritas Kościoła Katolickiego włączają się również Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Jałmużna wielkopostna 2021: Skarbonka Caritas. Gdzie dostać skarbonkę?
Caritas Polska od kilku lat zwraca uwagę na wartość solidarności międzypokoleniowej. Dlatego zachęca wszystkich, przede wszystkim dzieci i młodzież, do włączenia się w jałmużnę wielkopostną poprzez:
- ofiarowanie uwagi i czasu osobom, które żyją tuż obok nas, a pozostają samotne i niezauważane na co dzień – osoby chore, starsze, dziadkowie sąsiedzi. Wielki Post jest czasem budzenia wrażliwości i dzielenia się tym, co mamy najcenniejsze – czasem;
- skarbonkę miłosierdzia, do której przez Wielki Post zbiera się pieniądze, które są konkretnym wyrzeczeniem przyjemności na rzecz drugiego człowieka. Papierowe skarbonki można odebrać w Caritas diecezjalnych, parafialnych, od katechetów oraz od opiekunów Szkolnych Kół Caritas;
- skarbonkę online, która umożliwia przekazanie jałmużny poprzez szybki przelew internetowy
- przekazanie 1% Caritas Polska, z którego zostanie zakupiony sprzęt medyczny i rehabilitacyjny dla osób chorych, korzystających z wypożyczalni znajdujących się na terenie całej Polski.
30 tysięcy tekturowych skarbonek jałmużny wielkopostnej przygotowała Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących. W tym roku zebrane pieniądze przeznaczone będą na pomoc osobom starszym. jałmużna wielkopostna organizowana jest w archidiecezji łódzkiej po raz 15. A u progu Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, 17 lutego 2021 roku, we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na charytatywną działalność Caritas.
- Zebrane w czasie akcji ofiary w całości trafią do Parafialnego Zespołu Caritas lub innej grupy charytatywnej działającej na terenie parafii, które bardzo dobrze znają lokalne potrzeby i docierają do potrzebujących pomocy seniorów - informuje Tomasz Kopytowski, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Przeczytaj także: DRAMATYCZNE odkrycie w Grudziądzu. Znaleźli zamarznięte zwłoki. Nie wiadomo, kim był ten mężczyzna
Wielki Post 2021: Środa Popielcowa 2021 (17.02.2021)
Popielec, Środa Popielcowa (staropolska Wstępna Środa): w kalendarzu katolickim to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Środa Popielcowa wypada między 4 lutego a 10 marca. W tym dniu wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej.