Co zrobić z choinką po świętach?

i

Autor: Pixaby Co zrobić z choinką po świętach?

Co zrobić z choinką po świętach?

2020-01-04 7:05

Powoli żegnamy się ze świąteczną atmosferą, dlatego warto sprawdzić jak prawidłowo pozbyć się świątecznego drzewka.

Często zasuszone czy zwiędnięte drzewka wyrzucane są gdzie popadnie, a rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Najlepszym sposobem na pozbycie się choinki jest wystawienie jej w miejscu, w którym wystawiamy nasze śmieci. W tym roku możliwości jest kilka.

Wrzuć do BIO
Jeśli choinka nie znajduje się w doniczce z ziemią. Samo drzewko możemy wrzucić do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne. Brązowe pojemniki na bio systematycznie pojawiają się przed posesjami i w wiatach śmietnikowych od 1 stycznia. Jest to duże przedsięwzięcie logistyczne, więc jeśli w wiacie śmietnikowej nie znajduje się jeszcze brązowy pojemnik, choinkę – zarówno ciętą jak i w doniczce – w przypadku domków jednorodzinnych wystarczy wystawić przed posesją w dniu wywozu odpadów zmieszanych. W zabudowie wielorodzinnej drzewko wystarczy wystawić dzień przed terminem wywozu odpadów wielkogabarytowych i sprzętu elektrycznego.
Jest to całkowicie bezpłatne, a harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych znajduje się na stronie czystabydgoszcz.pl  Link TUTAJ.


Drzewko świąteczne w wersji „ZERO WASTE”
Niektórzy z nas zdecydowali się na zakup świątecznego drzewka w doniczce. Takie drzewko, wiosną – najlepiej od kwietnia do maja – można przesadzić z doniczki do ogrodu. Warto przy tym pamiętać, aby kupować rośliny, które od początku były uprawiane w donicach. Okazy przesadzane z gruntu mają zazwyczaj mocno przycięte korzenie i będą chorowały.
Choinkę po świętach można wykorzystać także do ochrony innych roślin. Gałązki (jeśli posiadają jeszcze igły) oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (jak również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają