Szacuje się, że próbę samobójczą w 2017 r. podjęło nawet 600 osób poniżej 18 roku życia. Dane są szacunkowe, bo nie wszyscy przyznają się do podejmowania prób odebrania sobie życia. - Osoba, która mierzy się z próbą samobójczą, myśli o tym, zawsze daje otoczeniu sygnały - wyjaśnia Jolanta Szklarska z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. - Ważne, by osoby z otoczenia nastolatków były czujne - dodaje.
>>>Karolina nie ma czasu! Potrzebuje bardzo drogiego leku na białaczkę. To jej ostatnia nadzieja
Wielu nastolatków cierpi na depresję, która może bezpośrednio wiązać się z podejmowaniem prób samobójczych. Niedawno w Polsce głośno było o samobójstwie 14-letniego Kacpra z Gorczyna. Chłopak był nękany w szkole przez rówieśników, prawdopodobnie przez odmienną orientację seksualną.
Samobójstwa wśród nastolatków to problem, z którym władze sobie nie radzą. Brakuje miejsc w ośrodkach specjalistycznych, a także środków na leczenie. Z tym zjawiskiem starają się walczyć szkoły, które wprowadzają specjalne zajęcia, a także możliwość rozmowy z psychologiem. Nastolatków w walce z depresją wspierają również rówieśnicy. Blog "Porcelanowe Aniołki" tworzony jest przez nastolatki, które pokazują na własnym przykładzie, że skuteczna walka z depresją jest możliwa.
Zobaczcie materiał NOWA TV 24 GODZINY:
Czytaj także: Pobicie 2,5-letniego Piotrusia ze szczególnym okrucieństwem. Prokurator zmienia zarzuty konkubentowi matki [TO WIDEO]