Czy para młoda musi mieć maseczki na ślubie w kościele?

i

Autor: Shutterstock

Koronawirus w Polsce: Czy para młoda musi mieć maseczki na ślubie w kościele?

2020-10-08 14:54

- Czy para młoda w czasie ślubu musi mieć maseczki ochronne? - Z takim pytaniem zgłosiła do się nas Czytelniczka, pani Karolina z Bydgoszczy, która przygotowuje się do swojego ślubu. Jakie obostrzenia obowiązują w czasie ślubu kościelnego i cywilnego w czasie pandemii koronawirusa. Wyjaśniamy.

Organizacja ślubu w dobie pandemii koronawirusa to duże wyzwanie dla par młodych. Młodzi, którzy chcą się pobrać w najbliższym czasie zadają wiele pytań dotyczących tego, jak bezpiecznie zorganizować ślub i wesele w czasie koronawirusa.

- Czy w czasie ślubu kościelnego ja i mój narzeczony musimy mieć maseczki ochronne? - Z takim pytaniem zwróciła się do nas pani Karolina, która pod koniec października będzie brała ślub konkordatowy w jednym z bydgoskich kościołów.

Jak wygląda ślub kościelny w czasie koronawirusa?

W kościele, tak jak i w sklepie, autobusie czy przychodni musimy mieć zasłonięte usta i nos. Dlatego goście weselni muszą zaopatrzyć się w maseczki, którymi zasłonią usta i nos na czas trwania mszy. Czy maseczki ochronne musi mieć też para młoda?

- Śledzimy wszelkie informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa - mówi w rozmowie z nami ksiądz Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii Diecezji Bydgoskiej i dodaje: - Nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby para młoda miała w czasie ślubu maseczki ochronne.

O opinię zapytaliśmy pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

- Para młoda, która bierze ślub nie musi mieć maseczek ochronnych - powiedział nam Leszek Dubiński z WSSE w Bydgoszczy. - Zasłonięte usta i nos muszą mieć natomiast wszystkie osoby, które biorą udział w ślubie, czy to kościelnym, czy cywilnym.

Zobacz także: Wesele w dobie epidemii. Jak zorganizować? Szczegółowe wytyczne rządu. Zobacz, o czym musisz pamiętać

Spis treści

  1. Jak wygląda ślub kościelny w czasie koronawirusa?
  2. Ślub cywilny. Czy para młoda musi mieć maseczki ochronne?
  3. Obostrzenia dotyczące ślubów i wesel
  4. Ministerstwo Zdrowia: Będą nowe obostrzenia związane ze ślubami i weselami
  5. Ministerstwo Zdrowia wprowadza żółtą strefę w całej Polsce [8.10.20202]

Ślub cywilny. Czy para młoda musi mieć maseczki ochronne?

Podobnie wygląda sytuacja podczas ślubu cywilnego.

- Para młoda nie musi mieć maseczek ochronnych w czasie ślubu cywilnego - mówi Violetta Mieszkuć-Mieszkowska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Bydgoszczy.

O maseczkach ochronnych w czasie ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego muszą jednak pamiętać uczestnicy biorący udział w ceremonii.

Obostrzenia dotyczące ślubów i wesel

Para młoda musi pamiętać, że w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem powiaty i miasta podzielone są na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. W czasie organizacji wesela należy pamiętać o tym, że każda ze stref ma dokładnie określoną maksymalną liczbę gości mogących wziąć udział w weselu.

  • strega żółta do 75 osób
  • strefa czerwona do 50 osób

Ministerstwo Zdrowia: Będą nowe obostrzenia związane ze ślubami i weselami

W czwartek (8.10.2020) zapytaliśmy w biurze prasowym o to, czy para młoda musi mieć w czasie ślubu maseczki ochronne. W odpowiedzi usłyszeliśmy od pracownika Ministerstwa Zdrowia, że około 15 października ogłoszone zostaną nowe obostrzenia dotyczące między innymi tego, jak wyglądać będzie organizacja wesel i ślubów w czasie pandemii koronawirusa.

O nowych obostrzeniach będziemy informować was na bieżąco.

Zobacz: Koronawirus w Polsce. Kto nie musi nosić maseczki? Duże zaskoczenie!

AKTUALIZACJA [8.10.2020]

Ministerstwo Zdrowia wprowadza żółtą strefę w całej Polsce [8.10.20202]

- Dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji. Robimy to poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno przypominamy o tym obowiązku - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i dodał: - Od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie.

Premier Morawiecki: - Maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych - do 75 osób, w restauracjach - 1 osoba na 4 m². To niektóre z zasad, które obowiązują w strefach żółtych. Proszę wszystkich o zapoznanie się z tymi zasadami i ich przestrzeganie.

Ślub konkordatowy - to uroczystość, która łączy ślub kościelny ze ślubem cywilnym. Dzięki temu pary młode nie muszą brać osobno ślubu kościelnego i cywilnego. Ślub konkordatowy jest akceptowalny zarówno przez Państwo, jak i przez Kościół.

Sonda
Czy miałbyś obawy przed pójściem na czyjeś wesele w 2020 roku?
Pójście na wesele to samobójstwo? Mocne słowa epidemiologa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają