Co roku przed egzaminem ósmoklasisty pojawiają się pytania o przecieki. 25 maja 2022 roku ósmoklasiści podejdą do egzaminu ósmoklasisty 2022 z matematyki. Również przed tymi testami uczniowie szukają w internecie i mediach społecznościowych informacji o tym, co będzie na egzaminie. Chcą w ten sposób uzyskać jak najlepszy wynik z zadań w arkuszu CKE. Warto jednak pamiętać, że choć informacje o przeciekach pojawiają się regularnie, do tej pory okazywały się one nieprawdziwe. Niektóre zadania to jednak egzaminacyjne pewniaki i już teraz wiadomo, że takie pytania będą w arkuszach CKE na egzaminie ósmoklasisty z matematyki. Zobaczcie więc poniżej, co trzeba powtórzyć przed egzaminem ósmoklasisty 2022, by zdać go jak najlepiej.
Ósmoklasisto! Przeczytaj koniecznie przed egzaminem: Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty 2022? Ten strój to GRUBA przesada. To nie SIŁOWNIA, ani DYSKOTEKA!
Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2022 z matematyki? Nie szukaj przecieków, przećwicz pewniaki!
Istnieją pewne typy zadań, które regularnie pojawiają się w arkuszach CKE na egzaminie ósmoklasisty z matematyki. Warto przećwiczyć te pewniaki przed egzaminem, żeby zapewnić sobie wysoki wynik z matematyki. O jakich zadaniach mowa? Zobacz, co koniecznie powtórzyć przed egzaminem, bo zadania dotyczące tych zagadnień pojawią się w arkuszu CKE:
- wyliczanie średnie arytmetycznej
- zadania z geometrii dotyczące wyliczania kątów
- działania na pierwiastkach
- zadania z obliczaniem procentów
- działania w układzie współrzędnych
- działania potęgach
Do egzaminu ósmoklasisty z matematyki koniecznie trzeba powtórzyć takie twierdzenie Pitagorasa, ponieważ w arkuszu CKE często można znaleźć nawet więcej niż jedno zadanie, w którym przyda się znajomość tego twierdzenia.
Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2022 z polskiego? To nie przecieki, tylko pewniaki!
Co roku na egzaminie ósmoklasisty sprawdzana jest znajomość lektur. Przed egzaminem z języka polskiego 2022 roku warto powtórzyć przede wszystkim lektury - pewniaki, czyli:
- "Pan Tadeusz"
- "Zemsta"
- "Balladyna"
W tym roku warto również powtórzyć "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, które jest wymieniane przez wielu jako pewniak, który pojawi się w arkuszu CKE z języka polskiego (niektórzy sugerują, że to właśnie te słynne "przecieki"). Dobra wiadomość dla uczniów jest taka, że przed egzaminem ósmoklasisty 2022 nie muszą czytać "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego. Ta książka została bowiem wykreślona z listy lektur obowiązkowych. Więcej o ważnych zmianach na liście lektur przeczytaj koniecznie w materiale: Egzamin ósmoklasisty 2022. NOWE LEKTURY obowiązkowe na polski. Z listy zniknął POSTRACH uczniów
Kolejnym pewniakiem są zadania otwarte, wśród których CKE sprawdzi umiejętność pisania długiej formy wypowiedzi, jak i formy użytkowej. Koniecznie trzeba więc powtórzyć zasady dotyczące pisania:
- rozprawki
- opowiadania
- opisu
- charakterystyki
- sprawozdania
- listu motywacyjnego
- CV
- ogłoszenia
- zaproszenia
- oficjalnego listu
Czytaj więcej o przeciekach przed egzaminem ósmoklasisty 2022: Egzamin ósmoklasisty 2022: przecieki. "Kamienie na szaniec", "Opowieść wigilijna", cierpienie i patriotyzm. Przecieki z tego źródła już raz się sprawdziły!
Egzamin ósmoklasisty 2022 z CKE
Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty z CKE rozpocznie się już 24 maja 2022 egzaminem z języka polskiego. Następnie uczniowie zmierzą się z matematyką i językiem obcym nowożytnym (najczęściej angielskim). Egzaminy to okazja, żeby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności nabyte w ciągu ośmiu lat nauki. Warto więc podejść do nich poważnie i starać się wypaść jak najlepiej.
Czytaj także: Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 i jak je sprawdzić? CKE podało termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty 2022
W ramach przygotowania do egzaminu ósmoklasisty 2022 warto także spojrzeć w arkusze CKE z poprzednich lat. Typy zadań egzaminacyjnych często się powtarzają - dzięki takiej powtórce wiadomo przynajmniej, czego można się spodziewać na egzaminie z polskiego i matematyki. Zobaczcie w naszych galeriach poniżej arkusze egzaminacyjne z zeszłego roku i sprawdźcie, jakie były zadania.