Egzamin ósmoklasisty 2021 w reżimie sanitarnym. Jakie są wytyczne? Czy trzeba mieć maseczki?

i

Autor: Shutterstock Egzamin ósmoklasisty 2021 w reżimie sanitarnym. Jakie są wytyczne? Czy trzeba mieć maseczki?

Egzamin ósmoklasisty 2021 w reżimie sanitarnym. Jakie są wytyczne? Czy trzeba mieć maseczki?

2021-05-25 8:18

Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie różnił się od tych z lat ubiegłych, ze względu na pandemię koronawirusa. Uczniowie będą zdawać egzaminy w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny - takich samych, jakie obowiązywały podczas egzaminu maturalnego 2021. Jakie zasady obowiązują podczas egzaminu ósmoklasisty 2021? Sprawdźcie szczegóły!

Spis treści

  1. Egzamin ósmoklasisty 2021 - wytyczne sanitarne
  2. Kto może przyjść na egzamin ósmoklasisty 2021?
  3. Kto nie zostanie wpuszczony na egzamin ósmoklasisty 2021?
  4. Egzamin ósmoklasisty 2021 - czy trzeba mieć maseczki?

Egzamin ósmoklasisty 2021 - wytyczne sanitarne

Wytyczne sanitarne na egzaminie ósmoklasisty 2021, przygotowane zostały przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki i zostały zatwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są one takie jak w tym roku w maju na maturze i zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów oraz do egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku, które również odbywały się w reżimie sanitarnym.

Zobacz koniecznie: Egzamin ósmoklasisty 2021: Język polski. Lektury, wymagania, powtórki. Tutaj znajdziesz arkusze CKE i odpowiedzi [RELACJA NA ŻYWO]

Kto może przyjść na egzamin ósmoklasisty 2021?

Na egzamin ósmoklasisty może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje wszystkich, zarówno zdających uczniów, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty.

Kto nie zostanie wpuszczony na egzamin ósmoklasisty 2021?

Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Od tej reguły będą jednak obowiązywać dwa wyjątki. Osoba, która przechorowała już COVID-19, czyli jest ozdrowieńcem, a także osoba w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19, może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź z osobą na kwarantannie.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - czy trzeba mieć maseczki?

Podczas egzaminu ósmoklasisty 2021 na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby w maseczkach. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc. Należy również zdezynfekować ręce przy wejściu do szkoły, a na jej terenie zachować bezpieczny półtorametrowy odstęp.

Przed wejściem do sali egzaminacyjnej, zdający uczeń może zostać poproszony o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości. W tym czasie konieczne jest zachowanie co najmniej 1,5-metrowego dystansu społecznego.

Uczniowie muszą mieć maseczkę do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Ławki muszą być ustawione w odstępach co najmniej 1,5 m, a sala egzaminacyjna regularnie wietrzona.

W trakcie egzaminu uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.

Podczas poruszania się po sali, w której odbywa się egzamin, nauczyciele i inne osoby uczestniczące w egzaminie powinni mieć zakryte usta i nos.

Uczniowie i nauczyciele, jeśli uznają to za stosowne, mogą mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu.

Czytaj więcej: Egzamin ósmoklasisty 2021: język polski - relacja na żywo

QUIZ. Zdasz egzamin ósmoklasisty? Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na te pytania
Pytanie 1 z 15
Oceń prawdziwość podanych stwierdzeń w odniesieniu do całego utworu „Quo vadis” (P - prawda, F - fałsz). 1. Neron i Petroniusz to postacie historyczne. 2. Prześladowanie chrześcijan to jeden z wątków historycznych w powieści Henryka Sienkiewicza.
Tegoroczni maturzyści już po egzaminie maturalnym z języka polskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki