Jak napisać rozprawkę?

i

Autor: fotoblend / CC0 / pixabay.com Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego: Jak prawidłowo napisać rozprawkę?

Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego: Jak prawidłowo napisać rozprawkę?

2021-05-25 14:34

Jednym z zadań na egzaminie ósmoklasisty 2021 z języka polskiego było napisanie rozprawki. Nie da się ukryć, że jest to forma, która uznawana jest przez uczniów za jedną z najbardziej kłopotliwych. Czym jest rozprawka? Jak należy napisać rozprawkę? Sprawdź czy dobrze napisałeś ją na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego! Jeśli zastosowałeś się do poniższych wytycznych, możesz być spokojny o wynik egzaminu.

Trwa egzamin ósmoklasisty 2021 z matematyki, tutaj znajdziesz odpowiedzi i arkusze CKE z matematyki: Egzamin ósmoklasisty 2021: matematyka. "Płakać mi się chce". Uczniowie są przerażeni [RELACJA NA ŻYWO]

Spis treści

  1. Czym jest rozprawka?
  2. Z czego składa się rozprawka?
  3. Rozprawka - słownictwo
  4. Dlaczego warto wiedzieć jak pisać rozprawkę?

Czym jest rozprawka?

Rozprawka jest formą wypowiedzi o bardzo ściśle określonej kompozycji, co z jednej strony może wydawać się proste, gdyż piszemy ją według określonego schematu. Z drugiej strony jednak, może to być dość kłopotliwe i skomplikowane, co może sprawić, że bardzo szybko można popełnić błąd. Do napisania rozprawki należy się przygotować, przemyśleć temat i opracować cały plan.

Z czego składa się rozprawka?

Rozprawka składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Każda z tych części spełnia ściśle określoną rolę. Głównym zadaniem rozprawki jest udowodnienie jakiejś tezy za pomocą argumentów.

Wstęp rozprawki to część, w której formułujemy tezę, którą będziemy udowadniać lub jej bronić, albo hipotezę, czyli twierdzenie, co do którego nie mamy pewności, jednak za pomocą argumentów możemy ocenić jego słuszność. We wstępie określamy i opisujemy również problematykę pracy.

Rozwinięcie jest najbardziej obszerną częścią rozprawki. To właśnie tutaj przedstawiamy wszelkie argumenty i dowody, które popierają punkt widzenia autora. Dodatkowo analizujemy wszelkie "za" i "przeciw", wyjaśniając je w postaci co najmniej kilku zdań. Warto pamiętać, żeby liczy się jakość, a nie ilość. W przypadku, gdy argumentów jest dużo, należy wybrać te najmocniejsze, najlepiej potwierdzające naszą tezę, dzięki czemu praca z pewnością będzie bardziej czytelna. W argumentacji odwołujemy się do literatury. Argumenty nie mogą być podparte wyłącznie punktem widzenia autora.

Czytaj też: "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Lektura na egzaminie ósmoklasisty 2021. O czym jest?

Podsumowanie, czyli ostatnia część rozprawki, to miejsce na wnioski. Formułujemy je w taki sposób, by były zgodne z przedstawionymi wcześniej argumentami, a także skłaniały odbiorcę do refleksji. Warto również pamiętać, by w podsumowaniu nie powtarzać tezy postawionej we wstępie, a jedynie ją udowodnić.

Rozprawka - słownictwo

Rozprawka wyróżnia się wśród innych form określonym słownictwem, dlatego warto zastosować w niej odpowiednie zwroty. Poniżej znajduje się kilka przykładów zwrotów stosowanych w rozprawkach:

  • "Warto rozważyć / zastanowić się nad tym, czy..."
  • "Celem moich rozważań jest..."
  • "Problem, który chciałbym / chciałabym poruszyć, to..."
  • "Chcę zaznaczyć / podkreślić, że..."
  • "W świetle przedstawionych rozważań..."
  • "Z uwagi na..."
  • "Zebrane przykłady potwierdzają, że..."
  • "Uważam / sądzę, że..."
  • "Moim zdaniem..."
  • "Jak wynika z przytoczonych argumentów / dowodów / faktów..."
  • "Według mojej opinii..."

Dlaczego warto wiedzieć jak pisać rozprawkę?

Warto mieć również na uwadze, że rozprawka to rodzaj pracy naukowej. Oznacza to, że z biegiem czasu z tą konkretną formą, uczniowie będą się spotykać coraz częściej, w kolejnych etapach edukacji. Umiejętność napisania rozprawki z pewnością przyda się np. przy tworzeniu prac dyplomowych, licencjackich czy magisterskich.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2021: Język polski. Mamy arkusze CKE i odpowiedzi! "Masakra" [RELACJA NA ŻYWO]

QUIZ. Zdasz egzamin ósmoklasisty? Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na te pytania

Pytanie 1 z 15
Oceń prawdziwość podanych stwierdzeń w odniesieniu do całego utworu „Quo vadis” (P - prawda, F - fałsz). 1. Neron i Petroniusz to postacie historyczne. 2. Prześladowanie chrześcijan to jeden z wątków historycznych w powieści Henryka Sienkiewicza.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak poszło uczniom w Bydgoszczy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki