Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z polskiego 2023? Co może się znaleźć w arkuszach CKE?
Egzamin ósmoklasisty 2023 coraz bliżej. Egzaminy odbędą się w dniach 23-25 maja. Wielu uczniów zastanawia się, co znajdziecie się w arkuszach. Niedawno podobne wątpliwości mieli maturzyści. Teraz podobny los czeka ósmoklasistów. Trwa ostatnie, gorączkowe przeglądanie materiałów i poszukiwanie tzw. "pewniaków", ponieważ już we wtorek (23 maja) odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. I choć poszukiwawczy "pewniaków" i przecieków nie brakuje, warto pamiętać, że treść tego, co pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2023, znana będzie dopiero w chwili rozpoczęcia testów. Centralna Komisja Egzaminacyjna z pewnością nie dopuści do przecieku zadań. Nie brakuje jednak spekulacji, co może znaleźć się na egzaminie ósmoklasisty 2023 z języka polskiego.
Egzamin ósmoklasisty język polski - pewniaki z polskiego
Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. 12 czerwca 2023 (poniedziałek) odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym. Jakich pewniaków należy spodziewać się egzamin z języka polskiego 2023? Trzeba pamiętać, że nikt nie będzie miał dostępu do testów przed rozpoczęciem egzaminu. Warto jednak zapoznać się z treścią próbnego egzaminu z języka polskiego. Pomocna będzie też znajomość spisu lektur obowiązkowych na egzaminie z języka polskiego 2023.
Z czego składa się arkusz egzaminacyjny z języka polskiego? Zawiera zarówno zadania zamknięte (testowe), jak i zadania otwarte. Część z nich sprawdza znajomość lektur obowiązkowych. Ważnym fragmentem arkusza egzaminacyjnego z polskiego jest wypracowanie. Można za nie zdobyć aż 20 pkt na 45 pkt możliwych. Na egzaminie ósmoklasisty 2023 uczniowie znów dostaną 2 tematy do wyboru - rozprawkę i opowiadanie. W wypracowaniu trzeba wykazać się znajomością lektur podanych na liście wymagań egzaminacyjnych.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski. Pewniaki z lektur obowiązkowych
Jakie lektury znajdą się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego 2023? Lista poniżej:
- Charles Dickens - "Opowieść wigilijna"
- Aleksander Fredro - "Zemsta"
- Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
- Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec"
- Adam Mickiewicz - "Reduta Ordona"
- Adam Mickiewicz - "Śmierć Pułkownika"
- Adam Mickiewicz - "Świtezianka"
- Adam Mickiewicz - "Dziady część II"
- Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz" (całość)
- Antoine de Saint-Exupéry - "Mały Książę"
- Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis"
- Henryk Sienkiewicz - "Latarnik"
- Juliusz Słowacki - "Balladyna"
- wiersze wybranych poetów.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że na liście lektur obowiązkowych z języka polskiego znajduje się aż pięć utworów Adama Mickiewicza. Zastanawiający jest też fakt, że Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło patronem rok 2023 m.in. Aleksandra Fredrę, z którego "Zemstą" ósmoklasiści zmagali się rok temu. Czyżby to był trop dla ósmoklasistów?