Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy – przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie ma progu zaliczeniowego – wyniki wpływają na rekrutację do szkół ponadpodstawowych, ale nie decydują o zdaniu lub niezdaniu egzaminu. Każdy uczeń przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych. Do egzaminu ósmoklasisty 2025 zostało już bardzo niewiele czasu. To ostatni moment, aby uporządkować wiedzę i skupić się na powtórkach z kluczowych zagadnień. Warto wykorzystać nadchodzące dni (w tym majówkę 2025) na intensywną naukę oraz rozwiązywanie przykładowych arkuszy egzaminacyjnych.
Egzamin jest przeprowadzany w formie pisemnej. Część zadań ma charakter otwarty, wymagający samodzielnego napisania odpowiedzi.
Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty 2025? Harmonogram E8 2025:
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała oficjalne terminy egzaminów:
- 13 maja 2025 (wtorek) – język polski
- 14 maja 2025 (środa) – matematyka
- 15 maja 2025 (czwartek) – język obcy nowożytny (najczęściej angielski, ale także niemiecki, francuski, hiszpański, włoski lub rosyjski)
Każdy z egzaminów rozpoczyna się o godzinie 9. Uczniowie powinni stawić się w wyznaczonym miejscu odpowiednio wcześniej, zgodnie z zaleceniami szkoły.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty?
Czas trwania poszczególnych części egzaminu:
Język polski – 150 minutMatematyka – 125 minutJęzyk obcy nowożytny – 110 minut
Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi możliwe jest wydłużenie czasu pisania.
Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 zostaną ogłoszone 4 lipca 2025 roku. Świadectwa ukończenia szkoły z wynikami egzaminu uczniowie otrzymają w swoich placówkach oświatowych.
Co można zabrać na egzamin?
- Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali (z wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia) - informuje CKE.