Fala upałów i burz nad Polską. Padnie rekord temperatury? IMGW wydał pomarańczowe alerty!

i

Autor: Pixabay, archiwum se.pl

Fala upałów i burz nad Polską. Padnie rekord temperatury? IMGW wydał pomarańczowe alerty!

2020-08-22 8:33

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał liczne ostrzeżenia przed silnym upałem i intensywnymi burzami z gradem i silnym wiatrem dla środkowej, południowej, północnej i zachodniej części kraju. Sobota (22 sierpnia) będzie jednym z najgorętszych dni w tym roku, a falę upałów zakończą nawałnice.

IMGW wydał ostrzeżenia m.in. przed upałami. Obowiązują one w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, świętokrzyskim i małopolskim. Jak przewidują synoptycy, temperatura może znacząco przekroczyć 30 stopni Celsjusza, a w nocy nie spaść poniżej 20. 

Tu gdzie z nieba poleje się żar, spodziewane są także intensywne burze, którym mogą towarzyszyć silne wichury i grad. Alerty pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim i lubuskim. 

Zabójcza burza w Tatrach. Pioruny na Giewoncie zabiły pięć osób

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad. Z uwagi na dynamiczną sytuację meteorologiczną ostrzeżenie może ulec aktualizacji. Najsilniejsze zjawiska spodziewane są w godzinach popołudniowych - prognozuje synoptyk IMGW-PIB Lech Buchert z Biura Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu.

Jak chronić się przed upałami i burzami?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych i najmłodszych. Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Z kolei w czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić. Jeśli jesteśmy na zewnątrz, należy poszukać bezpiecznego schronienia i unikać otwartych przestrzeni, billboardów i wysokich drzew.

Wielkie otwarcie sklepu Primark

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki